Ali Erbaş, Ayasofya'daki hutbeye yine kılıç ile çıktı!

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya Camii’nde Bayram Namazı kıldırdı. Erbaş, minbere yine kılıçla çıktı. 

Ali Erbaş, Ayasofya'daki hutbeye yine kılıç ile çıktı!
13 Mayıs 2021 - 10:44
Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde 87 yıl sonra ilk Ramazan Bayramı namazı bugün kılındı. Bayram namazını, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kıldırdı. Erbaş, bayram hutbesi için minbere yine kılıçla çıktı.  

Koronavirüs önlemleri kapsamında, Ayasofya Camii’ne sınırlı sayıda kişi alındı. Camiye giremeyen vatandaşlar da, cami avlusu ve meydanı doldurdu. 

Ayasofya’nın camiye çevrilmesinin ardından, ilk namaz geçtiğimiz temmuz ayında kılınmıştı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, kılınan ilk namazda da minbere kılıç ile çıkmıştı.

MESCİD-İ AKSA ÖZGÜR OLUNCAYA KADAR HER BAYRAM HÜZÜNLE GEÇECEKTİR
Erbaş, okuduğu bayram hutbesinde, Mescid-i Aksa’da yaşananlara dikkat çekerek şunları söyledi; 

“Bayramlar, bizi biz yapan, yüreklerimizi bütünleştiren, kardeşliğimizi pekiştiren müstesna zamanlardır. Rabb'imizin 'Müminler, ancak kardeştir' ilahi fermanıyla bildirdiği İslam kardeşliğinin yeryüzünün her yerinde derinden hissedildiği muazzam bir vahdet sahnesidir. Ancak bugün acı, hüzün ve gözyaşının kuşattığı dünyamızda bayramlarımız da biraz mahzun geçmektedir. Zira Doğu Türkistan'dan Yemen'e, Arakan'dan Suriye'ye İslam coğrafyasının mazlum beldelerinden yükselen feryatlar kalbimizi derinden yaralamaktadır. Bilhassa Ramazan günlerinde bile saldırgan tavrından vazgeçmeyen İsrail'in, mukaddes belde Kudüs'ü ve ilk kıblemiz Mescid-i Aksa'yı işgal girişimi tüm müminleri büyük bir hüzne ve acıya gark etmektedir. Zira barbarca bir tavırla Mescid-i Aksa'da ibadet eden Müslümanlara saldırılmakta, Mescidin harimiismeti ihlal edilmekte ve Peygamberlerin hatırasına hayasızca müdahale edilmektedir. Dinlerin, dillerin, kültürlerin, medeniyetlerin sembol şehri talan edilmektedir. Masum Filistinli kardeşlerimiz zorla evlerinden çıkarılmakta, katliamlara maruz kalmaktadır. Dolayısıyla Filistin ve Mescid-i Aksa tamamen özgür oluncaya kadar her bayram hüzünle geçecektir”

YORUMLAR

  • 0 Yorum