AKP'ye yakın araştırma şirketi: AKP ciddi risk altında, vatandaşlar erken seçim istiyor!

AKP'ye yakınlığıyla bilinen ORC Araştırma'nın son anketinden çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Ankete göre, vatandaşların yüzde 60'ı erken seçim yapılması gerektiğini söyledi.. Ayrıca AKP'nin "1. Parti" konumunun ciddi risk altında olduğu belirtildi.

AKP'ye yakın araştırma şirketi: AKP ciddi risk altında, vatandaşlar erken seçim istiyor!
20 Eylül 2021 - 09:39
İktidara yakınlığı ile bilinen ve anketlerde AKP'nin oranını yüksek tutan ORC Araştırma, Eylül ayında yaptığı araştırmanın sonuçlarını Twitter hesabından paylaştı. Anket sonuçlarına göre, vatandaşların yüzde 59.9’u erken seçimin yapılması gerektiğini belirtti.

AKP SEÇMENİ RAHATSIZ, AKP CİDDİ RİSK ALTINDA
Çalışmaya göre, AKP seçmeni “Kriz her yerde var, kapanmalardan sonra her şey normale döner” söyleminden rahatsız. Ayrıca AKP'nin '1. Parti' konumunun ciddi risk altında olduğu ifade edildi.

ORC Araştırma’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada sonuçlara dair şu değerlendirme yapıldı:

"HÜKÜMETİ BAŞARISIZ BULANLAR YÜZDE 60'IN ÜSTÜNDE"
“Erken seçime ihtiyaç olduğunu düşünenler %60 gibi yüksek bir oranda olsa da, hükümeti başarısız bulanlar bu oranın çok daha üstünde görülmektedir.

Bunun yanı sıra erken seçim olmasına karşı olanların içinde ciddi sayıda muhalif seçmen bulunmaktadır.

Bu seçmenler “zaten kötü olan ekonomiyi daha kötü hale getirir” endişesi ile erken seçime karşı çıkmaktadır.

Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a oy veren seçmenlerin ise yüzde 40’a yakını erken seçimin ihtiyaç olduğunu belirtmektedir.

Bu durumun başlıca sebepleri ekonomi, hukuk ve mülteci sorunudur.

Kapanmalarının olduğu dönemde “kriz her yerde var, kapanmalardan sonra her şey normale döner” düşüncesi hakimken, sonrasında ekonomik sıkıntıların bitmemesi Ak Parti’nin kemik kitlesini kırdığı gözlemlenmiştir.

Özellikle Afgan göçünün önce inkar edilmesi de aynı kitlede kırılmalara neden olmuştur. Hukuk ve demokrasi konusundaki geriye gidiş algısı ise Ak Parti kitlesini kırmaktan çok, oylarını yeniden yükseltebileceğine dair inancın zayıflamasına neden olmaktadır.

“Artık toparlanamaz” söylemi, AKP için her şeyden daha tehlikelidir. Bu durum AKP içinden çıkan partilere yönelimi artıracaktır. Temmuz/Ağustos aylarındaki düşüş ivmesinin sürmesi halinde, AKP’nin 1. Parti konumunun ciddi risk altında olacağını söyleyebiliriz.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum