AKP, yastık altındaki altınlar için harekete geçti: Yeni hazırlık var

Döviz kurlarında dalgalanma ile birlikte ekonomik kriz daha şiddetli hissedilirken, AKP'den yastık altındaki altınlar için yeni bir hamle geldi. Yeni bir hazırlık üzerinde çalışan AKP hükümeti, 5 bin ton altının ekonomiye kazandırılmasını hedefliyor.

AKP, yastık altındaki altınlar için harekete geçti: Yeni hazırlık var
01 Ocak 2022 - 17:00 - Güncelleme: 01 Ocak 2022 - 17:09


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Yastık altında tutulan 5 bin ton altının ne kadarını ekonomimize kazandırabilirsek ülke ve millet olarak gücümüz o derece artacaktır" açıklamasının ardından AKP harekete geçti.

AKP'nin yastık altındaki altınları ekonomiye kazandırmak için hazırlığa başladığı yeni modelin detayları belli oldu. Gelecek ay devreye girecek modelde altın rafinerisi ve kuyumcular sisteme dahil olacak. Çalışmayı İstanbul Altın Rafinerisi yürütüyor. Vatandaştan altını teslim almak isteyen kuyumcular, 'Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi' KAD-SİS'e başvuracak.

AKP'nin yayın organı Yeni Şafak'ın haberine göre, Konuyla ilgili tebliğlerin de hızlıca çıkması beklenen modelde vatandaş, öncelikle akredite olmuş kuyumculara ya da darphaneye giderek yastık altındaki altınlarını götürecek. Vatandaş, akredite kuyumculara ve darphaneye kaç gram altın götürdüyse o kadar sertifika alacak. Böylelikle komisyonsuz şekilde altınlarını sertifikalandırabilecek.

Bu sayede altınlar piyasaya çıkmaya başlarken, altınları karşılığı aldığı sertifikasının bedeli oranında zamana bağlı kar payı da alırken, sertifikayı istediği zaman gidip tekrar güncel fiyattan TL'ye çevirme imkanına da sahip olacak. Vatandaş isterse, altın sertifikasının bedeli kadar, yine altın alabilecek.

Kuyumculardan edinilen bilgilere göre, yastık altındaki altının hızlı ve sürdürülebilir şekilde çıkması için gerekli adımların atılması önemli. Konuyla ilgili BDDK'yla görüşüldü ve bir mekanizma geliştirildi. Buna göre, sisteme dahil kuyumculardan vatandaşın altınını teslim alabilmesi mümkün olacak. Sisteme dahil olmak isteyen kuyumcular İstanbul Altın Rafinerisi'ne başvurabilecek. Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi (KAD-SİS) olduğunu Sistem, Türkiye çapında yaygınlaştırılacak. Sistemin hayata geçmesiyle sayı geliştikçe tonaj da artacak.


YORUMLAR

  • 0 Yorum