AKP'nin sosyal medya düzenlemesi: "Troll hesaplar" deşifre edilecek!

Erdoğan'ın sık sık sinyalini verdiği sosyal medya düzenlemesine yönelik AKP'nin planının detayları çıkıyor. AKP'nin hazırladığı düzenlemeye göre, sosyal medya şirketlerine yeni yaptırımlar getirilmesi planlanıyor. Ayrıca "Troll hesaplar" deşifre edilebilecek!

AKP'nin sosyal medya düzenlemesi: "Troll hesaplar" deşifre edilecek!
20 Ağustos 2021 - 09:14 - Güncelleme: 20 Ağustos 2021 - 09:22

AKP'nin sosyal medyadaki baskı ve sansürü artırmak için çalışmaları devam ediyor. Erdoğan'ın sık sık gündeme getirdiği sosyal medya düzenlemesine ilişkin AKP'nin hazırladığı düzenlemenin detayları belli olmaya başladı.

Türkiye gazetesinden Ebru Karatosun'un haberine göre; sosyal medya şirketlerine yeni yaptırımlar getirilmesi planlanıyor. Bu çerçevede sosyal medya üzerinden "hakaret eden ya da yalan haber yayan troll hesaplar"la ilgili adli sürecin işlemesi için sosyal medya platformlarından bu hesapların bilgisi istenecek. Bu hesaplarla ilgili gerekli bilgileri paylaşmayan sosyal medya platformlarına para cezası kesilecek.

Düzenlemeye göre, yalan haber ürettiği ve yaydığı iddia edilenler, kurulacak ‘Sosyal Medya Başkanlığı’ tarafından denetlenecek. Söz konusu başkanlık, sosyal ağ sağlayıcılarından troll hesaplarla ilgili bilgi isteyecek, aynı zamanda "yalan haber ya da görüntülerin" silinmesini talep edebilecek.

AKP kurmayları “Normal şartlar altında fake hesap üzerinden birine hakaret edildiğinde, bunun kim olduğu bulunamıyor. Sosyal ağ sağlayıcı da bununla ilgili bilgileri vermiyor. O kişinin yaptığı yanına kâr kalıyor. Sosyal ağ sağlayıcılarına ‘Sen bu isimleri ver ya da buna erişim sağla’ diyeceğiz. Bunlara düzenleme getireceğiz. Bu bir sosyal medya yasası değil, dezenformasyonla mücadele yasasıdır. Burada bütün siyaset kurumunun ve demokrasinin itibarını korumak için düzenleme olacak. Kişisel bir şey olmayacak” değerlendirmesini yaptı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum