AKP'li Tevfik Göksu, belediyesinde verdiği sözlerin hiçbirini tutmadı!

İBB Meclisi'nde sık sık Ekrem İmamoğlu'nu hedef alan, borçlanma yetkisi vermeyen ve söylediği sözlerle tepki çeken İBB AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu’nun Esenler Belediyesi'nde verdiği sözlerin hiçbirini tutmadığı anlaşıldı.

AKP'li Tevfik Göksu, belediyesinde verdiği sözlerin hiçbirini tutmadı!
23 Haziran 2021 - 11:10
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Ekrem İmamoğlu yönetimini hedef alarak sosyal yardım bütçesini eleştiren ve belediyeye borçlanma yetkisi vermemesiyle gündeme gelen İBB AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu’nun yönetiminde bulunan borç batağındaki Esenler Belediyesi'nin dikkat çeken harcamaları ortaya çıktı. 

Göksu yönetimindeki belediyenin, verilen sözlerin hiçbirini tutmadığı belediyenin 2020 Yılı Faaliyet Raporu’na yansıdı.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre; geçen yıl 17 bin kişiye sosyal yardım yapmayı planlayan borç batağındaki AKP'li belediye, sadece 3 bin 838 kişiye yardım yaptı. Bin 400 yaşlı ve engelli yurttaşa ev temizliği ile berberlik hizmeti vereceğini açıklayan belediye yalnızca 42 kişiye bu olanağı sağladı.

SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BÜTÇESİ KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE AZALTILDI!
Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, 2019 yılında sosyal yardımlara 11 milyon TL bütçe ayırırken 2020 yılında Koronavirüs salgınına rağmen sosyal yardım bütçesini yaklaşık yüzde 50 oranında azaltarak 5 milyon 470 bin TL’ye düşürdü. Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün 2019 yılında 3 milyon 839 bin TL olan bütçe gideri de 2020 yılında pandemiye rağmen 3 milyon 778 bine düşürüldü.

PLANLANAN 13 BİN VATANDAŞA YARDIM YAPILMADI!
Esenler Belediyesi’nin 2020-2024 Stratejik Planı’na göre, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, 2020 yılında 17 bin kişiye ayni ve nakdi yardım yapmayı hedefliyordu. Buna karşın AKP’li belediye, 2020 yılında sadece 3 bin 838 kişiye yardım yaptığını açıkladı. Yani belediye, yardım yapmayı planladığı yaklaşık 13 bin kişiye yardım yapmadı.

BİN 400 DENMİŞTİ, SADECE 42 YAŞLI VE ENGELLİ HİZMET ALDI!
AKP belediye 2020 yılında, bin 400 yaşlı ve engelli yurttaşa ev temizliği ve berberlik hizmeti vermeyi hedefliyordu; ama bir yıl boyunca sadece 42 yaşlı ve engelliye ev temizliği ve berberlik hizmeti verdiğini açıkladı.

ETKİNLİKLERİN İPTAL EDİLDİĞİ PANDEMİ SÜRECİNDE KÜLTÜR İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ HARCAMASI ARTTI!
Öte yandan Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün 2019 yılında bütçe harcaması 11 milyon 796 bin TL olarak açıklanırken 2020 yılında 22 milyon 167 bin TL harcandığı ifade edildi. Koronavirüs salgını nedeniyle konserler ve etkinlikler iptal edilmişken Kültür İşleri Müdürlüğü’nün bütçesinin neden ikiye katlandığı ise merak konusu.

"BELEDİYE İŞTİRAKİ İKİ ŞİRKETİN ALACAK, VERECEK VE BORÇLARI FAALİYET RAPORUNDA GİZLENİYOR"
Esenler Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Kemal Şahin, belediyenin borç sarmalında olduğunu belirterek, belediye şirketlerinden ESPER A.Ş. ve ESKON A.Ş.’ye ait verilerin açıklanmadığına dikkati çekdi. CHP’li Şahin, “Bu iki şirketin faaliyetleri; alacak, verecek ve borçları faaliyet raporunda gizleniyor. Esenler Belediyesi, 27 Mayıs 2020’de belediye meclisini olağanüstü toplantıya çağırarak, Covid-19 salgını sebebiyle 10 milyon TL borçlanma yetkisi almıştı. Ama bu borçlanma yetkisini halkın zor günlerinde sosyal yardım ve sağlık işlerinde kullanmadığı ortada. Bu zor dönemde Esenler Belediyesi’nin insan hayatına verdiği önem ve öncelikleri açıkça görülüyor” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum