AKP'li Esenler Belediyesi'nin geri dönüşüm tesisini AKP'li yöneticiye bedelsiz devrettiği ortaya çıktı!

Esenler Belediyesi’nin 11 yıl önce geri dönüşüm işini bedelsiz ve ihalesiz devrettiği şirketin ortağının eski AKP Esenler İlçe Yöneticisi Hüseyin Aydın olduğu ortaya çıktı.

AKP'li Esenler Belediyesi'nin geri dönüşüm tesisini AKP'li yöneticiye bedelsiz devrettiği ortaya çıktı!
15 Temmuz 2021 - 09:45
İBB Meclisi AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu’nun belediye başkanlığını yaptığı Esenler Belediyesi’nin 11 yıl önce, ilçenin geri dönüşüm işini bedelsiz ve ihalesiz verdiği şirketin ortağının eski AKP ilçe yöneticisi olduğu öğrenildi.

Esenler Belediyesi 2010 yılında geri dönüşüm ve ambalaj atıklarının toplanması işini İstanbul Geri Dönüşüm Şirketi’ne verdi. İstanbul Geri Dönüşüm Şirketi’nin ortakları ise eski AKP Esenler İlçe Başkan Vekili Hüseyin Aydın ve akrabaları. 

11 YILDIR ÖDEME ALINMADI
Esenler Belediyesi,  bedelsiz ve ihalesiz bir şekilde verilen geri dönüşüm tesisini 11 yıldır işleten eski AKP Esenler İlçe Yöneticisi Hüseyin Aydın’ın şirketinden hiçbir ödeme almadı. 

SAYIŞTAY İTİRAZI
BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, tesisin bedelsiz şekilde devredilmesi, Sayıştay’ın da dikkatini çekmişti. Sayıştay 2019 yılı Esenler Belediyesi Denetim Raporu’nda şu ifadelere yer verildi:

“Ambalaj atıklarının toplanması, taşınması, ayrıştırılması ve depolanması hizmetlerinin bir firmaya ihalesiz ve herhangi bir bedel alınmaksızın devredildiği tespit edilmiştir. Söz konusu hizmetlerin belediye tarafından yapılmaması veya yapılamaması durumunda, ihale mevzuatına uygun olarak bedel alınarak kiraya verilmesi kamu yararına olacaktır.”

"BELEDİYE BU TESİSTEN 13 MİLYON TL KAZANABİLİRDİ"
Esenler Belediye Meclisi'nin CHP’li Üyesi Kemal Şahin, söz konusu tesisten bugüne dek 13 milyon lira gelir elde edebileceğini, buna karşın tesisin peşkeş çekildiğini belirtti. BirGün’e konuşan Şahin, şunları söyledi:

“Geri dönüşüm tesisinin bulunduğu bin 500'ü kapalı toplamda 4 bin metrekarelik alandan 11 yıldır kira bedeli alınmıyor. Esenler ilçesi nüfusuna emsal olan diğer ilçelerde yaptığım araştırmaya göre, bu tesislerin aylık kira bedeli 100 bin TL ve bir yıllık kira bedeli ise 1 milyon 200 bin TL. Bu tutarı da 11 yıla göre hesaplarsak, yaklaşık 13 milyon TL’nin, AKP’li eski Esenler İlçe Yöneticisi Aydın’ın şirketine peşkeş çekildiğini görüyoruz. Defalarca bu konuyu Belediye Meclisi'nde gündeme getirdim ve soru önergesi verdim. Ancak sorularımıza bir türlü cevap vermediler. Cevap vermemelerinin nedeninin, milyonlarca liralık rant olduğunu görüyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum