AKP'li Cemal Öztürk'ten faiz savunması: Döviz 5 liraya düşerdi ama geleceği kaybederdik

AKP Milletvekili Cemal Öztürk, Türk Lirası'ndaki değer kaybını ve faiz indirimini "Hükümet popülist politikalar yapsaydı ki çok kolaydı; faizi 2 puan artırırdı, döviz 5 liraya düşerdi. Belki günü kurtarırdık ama geleceği kaybederdik" sözleriyle savundu.

AKP'li Cemal Öztürk'ten faiz savunması: Döviz 5 liraya düşerdi ama geleceği kaybederdik
27 Kasım 2021 - 13:16


AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Cumhurbaşkanlığı'nın 2022 yılı bütçesi görüşmelerinde ekonomiye ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

Öztürk, Türkiye'nin yeni bir ekonomi politikası yürüttüğünü belirterek, "Bugüne kadar Türkiye yüksek faiz, düşük kur ile giderken, bu paradigma değişikliği ile beraber Türkiye yeni bir döneme giriyor" dedi.


Öztürk, döviz, faiz, altın üçgeninde dönen ekonomik dolaşımın, üretim, ihracat, istihdam zeminine çekilmeye doğru bir politika değişikliği olduğunu dile getirdi. Merkez Bankası'nın aldığı kararların, ekonomi çevrelerinde tepkiye neden olduğunu belirten Öztürk, "Hükümet, bu paradigma değişikliğinin siyasi, sosyal, ekonomik sonuçlarını sandıkta karşılamaya hazır ki böyle bir politikaya gitti. Demokrasi böyle bir şey. Onun için tahammül, sabır ve zaman." dedi.


Yüksek kur hakkında da konuşan Öztürk, "Hükümet popülist politikalar yapsaydı ki çok kolaydı; faizi 2 puan artırırdı, döviz 5 liraya düşerdi, belki günü kurtarırdık ama geleceği kaybederdik. Dolayısıyla AK Parti hükümetleri, Sayın Cumhurbaşkanımız hiçbir dönemde popülist politikalar yapmamıştır, tevessül etmemiştir, acı olsa da bazı acı reçeteleri uygulamıştır. Muhalefet işimizi kolaylaştırdılar sanabilir ama neticede ak mı kara mı yakında göreceğiz." değerlendirmesinde bulundu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum