AKP'den yeni kanun teklifi: Diyanet Akademisi!

AKP, Diyanet Akademisi’nin kurulması için yeni kanun teklifi hazırladı. Teklifin yasalaşması ile Diyanet’e bağlı din görevlisi olarak atanmak için Diyanet Akademisi’nden mezun olma şartı aranacak.

AKP'den yeni kanun teklifi: Diyanet Akademisi!
28 Ağustos 2021 - 13:01
AKP, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde “Diyanet Akademisi” kurulmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen yasa teklifi çalışmasını tamamladı. Düzenlemeye göre; Diyanet Akademisi imam, müezzin, vaiz ve Kur’an öğretimi yapan kişilere hizmet öncesi yüksek eğitim verecek. 

Milliyet’ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre, önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulması ve 1 Ekim’de başlayacak yeni yasama yılının ilk gündem maddelerinden biri olması beklenen teklife göre, Diyanet kadrolarına atanacak din görevlilerine mesleki ve hizmet öncesi eğitim vermek üzere “Diyanet Akademisi” kurulacak.

DİN İSTİSMARININ ÖNÜNE GEÇECEK 
AKP’li yetkililer, “model din görevlisi” ihtiyacına dikkat çekerek düzenlemeyle “din istismarının” önüne geçecek nitelikli, donanımlı, kıraatı, hitabeti iyi din görevlilerinin yetişmesinin sağlanacağına işaret etti. AKP, İslam dininin çağın yeni sorularına doğru yanıtları vermesini mümkün kılacak yeterlilikte din personelinin yetişmesinin elzem olduğunu belirtti.

DİYANETE BÜNYESİNDE ÇALIŞMAK İÇİN DİYANET AKADEMİSİ MEZUNU OLMA ŞARTI 
Teklife göre, Diyanet’e bağlı din görevlisi olarak atanmak için Diyanet Akademisi mezunu olmak gerekecek. İki ayaklı oluşturulacak modelin ilk ayağında halihazırda Diyanet bünyesinde çalışan din personelinin hizmet içi eğitimi gerçekleştirilecek.

Bunun için yeni bir genel müdürlük ihdası öngörülüyor. Bir sonraki adımda ise yeni alımlardan sonra personelin ikinci bir elemeye tabi tutulmadan önce “hizmet öncesi eğitimi” planlanıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum