AKP'den milletvekili olamayan eski rektör Ayşegül Jale Saraç'a hapis cezası!

Eski Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, silahlı terör örgütüne üye olma suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

AKP'den milletvekili olamayan eski rektör Ayşegül Jale Saraç'a hapis cezası!
23 Eylül 2021 - 12:43
Dicle Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, Aytekin Sır, Sabri Eyigün ve Aslan Bilici hakkındaki davanın karar duruşması görüldü. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Ayşegül Saraç, Aytekin Sır, Eyigün ve Bilici, SEGBİS yöntemi ile katıldı.

REKTÖRE CEZA
Cumhuriyet savcısı, esas hakkında hazırladığı mütalaasında sanıkların cezalandırılması yönünde görüş bildirdi. Yapılan savunmalar sonrası mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, eski Rektör Ayşegül Jale Saraç ve Aytekin Sır’ın silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verirken, Sabri Eyigün ve Bilici’nin de beraatine hükmetti.

15 TEMMUZ’DA AÇIĞA ALINMIŞTI 
15 Temmuz’un ardından Türkiye genelinde başlatılan soruşturma kapsamında YÖK tarafından açığa alınan Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, rektörlük binasında polis tarafından gözaltına alınmıştı. Saraç, Türkiye’nin ilk türbanlı rektörüydü.

MİLLETVEKİLİ OLAMADI REKTÖR ATANDI
Prof. Dr. Saraç, 27 Temmuz 2007 genel seçimlerinde AKP’den 8’nci sıra milletvekili adayı oldu. Ancak seçilemeyen Saraç, daha sonra Dicle Üniversitesi rektörü adayı oldu. Rektörlük seçimlerinde aldığı oylarla 3’ncü sırada olmasına rağmen Saraç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Dicle Üniversitesi Rektörü olarak atandı. Ayşegül Jale Saraç, bu görevi iki dönemden beri yürütüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum