AKP'den laiklik vurgusu yapan TÜSİAD'a: Vesayet özlemi içerisinde

TÜSİAD'ın laiklik, hukuk ve Merkez Bankası bağımsızlığı çağrısı yapmasına AKP'den tepki geldi. AKP Genel Sekreteri Fatih Şahin, "TÜSİAD da vesayet özlemi içerisinde" dedi.

AKP'den laiklik vurgusu yapan TÜSİAD'a: Vesayet özlemi içerisinde
21 Ekim 2021 - 10:05
AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, TÜSİAD tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan raporata tepki gösterdi. Şahin, "Bu şunu gösteriyor ki TÜSİAD da vesayet özlemi içerisinde. Bu vesayet özlemi ile oturmuşlar bir rapor kaleme almışlar" dedi. TÜSİAD'ın “Geleceği İnşa” başlıklı raporunda laiklik, hukukun üstünlüğü ve Merkez Bankası'nın bağımsızlığı vurgusu yapılmıştı.

"BİR ŞEYLER GEVELEMİŞLER, TÜSİAD VESAYET ÖZLEMİ İÇERİSİNDE"
Şahin, "Geçtiğimiz günlerde bir TÜSİAD rapor hazırladı ve kamuoyuna açıkladı. Sanki ülkemizde, demokrasi ve laiklikle ilgili bir tartışma, gündem, sorun varmış gibi bu konular etrafında birtakım değerlendirmelerde bulundular. Aslında ne dedikleri çok anlaşılmıyor, demokrasi etrafında bir şeyler gevelemişler. Bu şunu gösteriyor ki TÜSİAD da vesayet özlemi içerisinde. Bu vesayet özlemi ile oturmuşlar bir rapor kaleme almışlar. Bütün bu hadiselerin değerlendirilmesini düşünüyorum. Belli ki birileri yine suyu bulandırmaya ve toplumumuzun huzurunu dinamitleye çalışıyor." dedi.

TÜSİAD'IN ÖNERİLERİ NEYDİ?
TÜSİAD’ın Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, laiklik, demokrasi ve düzenleyici kuruluşların bağımsızlığının öneminden söz etmiş ve hükümete üç öneri sunmuştu:

1. Hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığının sağlanması çerçevesinde devletin tüm işlemlerinde hukukla bağlı olması ve etkin hak arama özgürlüğünün güvence altında olması

2. Çoğulcu ve katılımcı demokrasinin güçlendirilmesi; bütün vatandaşlar için tüm hak ve özgürlük alanlarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi standartlarında geliştirilmesi, siyasette ötekileştirme, ayrımcılık ve nefret söylemleri ile mücadele edilmesi,

3. Kuvvetler ayrılığını güçlendirmek için denge ve denetleme mekanizmalarıyla yargısal denetimin güçlendirilmesi, şeffaf, hesap verebilir, daha az merkeziyetçi ve etkin bir kamu yönetimi anlayışının yerleşik hale getirilmesi.

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski ise, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çıkışına tepki göstermişti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum