AKP'den erken seçim açıklaması, Hayati Yazıcı canlı yayında açıkladı: Yeni seçim sistemi neler getirecek

AKP ve MHP tarafından hazırlanan Seçim Kanunu teklifi TBMM'ye sunuldu. Yasa teklifini kamuoyuna açıklayan AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, yeni açıklamalar yaptı. Yazıcı, erken seçim hakkında konuştu.

AKP'den erken seçim açıklaması, Hayati Yazıcı canlı yayında açıkladı: Yeni seçim sistemi neler getirecek
15 Mart 2022 - 11:12 - Güncelleme: 15 Mart 2022 - 11:19


TBMM'ye sunulan Seçim Kanunu teklifi hakkında AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı canlı yayında açıklamalarda bulundu. Yazıcı, erken seçim tartışmaları için "Seçimler zamanında yapılacak" dedi.

"HAKLI GÖSTERECEK HİÇBİR EMARE YOK"
NTV canlı yayınında konuşan Yazıcı'nın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

"Bize göre erken seçim söylemini haklı gösterecek hiçbir emare yok. Erken seçim için bir sorun olacak, ona çare olarak üreteceksiniz. Bu muhalefetin bir söylemi. Onlar da bunun olmayacağını söyleye söyleye anladılar. Seçimler zamanında yapılacak, zaten başından beri biz bu konuda çok özenliyiz. Seçim kanunundaki değişiklik erken seçim tartışmasını bitirdi.

İttifak belli hedefler belli siyasi programlar çerçevesinde, siyasi partilerin tüzel kişiliklerini korumak için güç birlikleri yapmaları anlamına geliyor. İttifak içinde yer almanın en önemli sağladığı imkan, ittifağın toplam oyunun barajı geçmesi halinde baraj sorunu kalmıyor. Bu tüm partiler için böyle.

Siz milletin oluşmuş idaresini bunları toplayıp da başka şekilde yansıyacak şekilde sonuç çıkarmak demokratik değil. Haksızlığa da yol açtığını düşünerek rasyonel olması gerekçesiyle yeni bir düzenleme getirdik, milletvekili dağılımına ilişkin.

Yeni bir düzenleme değil aslında, Türkiye'nin uyguladığı bir düzenleme. Mevcut 2018 uygulamasında ittifak oluşturan partilerin toplam oyu haksızlığa yol açabiliyordu.

En kıdemli hakim düzenlemesi, adam artık mesleğinin sonuna gelmiş, emekli olacak. Bu tür arkadaşlar seçim görevi de almak istemiyor artık. Kimi yerlerde böyle hakimler işi seçim müdürlerine bırakıyor. Birinci sınıfa ayrılmış olmak çok önemli bir şey.

CUMHURBAŞKANI SEÇİM YASAKLARINDAN MUAF MI?
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni uyguladığımız 4-5 yıla yaklaşıyor. Biz seçim yasaklarına ilişkin bir düzenleme bizim teklifimizde yok. Sadece seçimlerde başbakanın nasıl davranacağına ilişkin bir madde başlığı vardı. Biz başbakan ifadesini kaldırdık.

Vatandaş sırf seçimin sonucu değiştirmek için ikametini değiştiriyor. Seçmen olarak hareketlenmeyi engelleyici bir yöntem getirdik. Bunun da doğru olduğu kanısındayım.

Sandık kurullarına daha önceki seçimde en yüksek oy almış beş parti üye verebiliyor. Sandık kuruluna üye verebilme hakkı bulunan siyasi parti, bir başka partilinin üyesini verince bu soruna yol açıyor. Bu tartışmaları önlemek amacıyla onun ricasını alma koşuluyla, X partisin Y partisinin üyesini bildirebilir diye bir düzenleme getiriyoruz.

Baraj konusu ittifak düzenlemesiyle çözüldü. Yeni milletvekili dağılımı hesaplama formülasyonu da bu baraj sorununu çözülmesine katkı sağladı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum