AKP'den asgari ücrette vergi muafiyeti açıklaması! 18 milyon çalışanı kapsayacak

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "Memur dahil tüm çalışanların maaş ve ücretlerinin brüt asgari ücrete kadar olan kısmı vergiden muaf olacak" dedi.

AKP'den asgari ücrette vergi muafiyeti açıklaması! 18 milyon çalışanı kapsayacak
20 Aralık 2021 - 17:08
Asgari ücretin 4 bin 253 TL olarak açıklanmasının ardından tartışma konusu olan vergi muafiyeti ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, asgari ücretlilere yapılacak vergi istisnasının 18,5 milyon işçiyi kapsayacağını belirtti. Gelir Vergisi ve Damga Vergisi’ tüm ücretli çalışanların asgari ücrete kadar olan tutarları için kaldırılacak

Elitaş, şu ifadeleri kullandı:
"En son yaptığımız istişare sonucunda tüm ücret ve maaş alanları kapsayacak şekilde asgari ücret miktarı olan kadar kısmı önergeyi vekil arkadaşlarımız imzaya açtılar. Komisyon kabul ettiği takdirde tüm çalışanların memur dahil maaş ve ücretleri kapsayacak şekilde brüt 5 bin liraya kadar olan kısımdan vergi sıfır olacak. Tartışılan konu vardı. Cumhurbaşkanıyla istişare ettik dedi. Önerge verilecek. Tüm işçi ve memurlar için maaşların brüt 5 bin liraya kadar olan kısmından vergi alınmayacak."

NE OLMUŞTU?
Meclis’e sunulan yasa teklifinin ilk haline göre, Gelir Vergisi ve Damga Vergisi sadece asgari ücretin brüt tutarını aşmayanların ücretleri için kaldırılacaktı. Buna göre ‘asgari ücretli olarak çalışanların’ ücretleri gelir ve damga vergilerinden istisna tutulacaktı.

Ancak asgari ücretin üzerinde maaş alanlardan yine Gelir Vergisi ve Damga Vergisi kesilmeye devam edilecekti.

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, “Tüm işçilerin ücret gelirlerinin asgari ücrete kadar olan kısmında Gelir ve Damga vergileri kaldırıldı” açıklamasını yapmıştı. Verilen bu söz yeni yasa teklifiyle boşa düşmüştü.


YORUMLAR

  • 0 Yorum