AKP, asgari ücrete yapılacak ek zam için oran verdi

AKP'den asgari ücret zammı için yeni açıklama geldi. AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Temmuz ayı zamları için "Yüzde 40 oranında bir artışın, biraz az ya da biraz çok, olacağını öngörüyorum" dedi.

AKP, asgari ücrete yapılacak ek zam için oran verdi
23 Haziran 2022 - 09:15


Zamlar karşısında maaşların erimesiyle birlikte asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağı merak konusu olmuştu. AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, katıldığı televizyon programında zamlar hakkında konuştu.

"YÜZDE 40'LARA YAKIN..."
Kurtulmuş, "Temmuz ayında işçi emeklilerimizin de dahil olmak üzere. Öyle zannediyorum ki yüzde 40’lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek. Aynı şekilde asgari ücrete de bir dokunuş gerçekleştirilecek. Enflasyonun orta vadede düşürülmesi için atılacak adımlar var. Enflasyonun orta vadede düşürülmesi için atılacak adımlar var. Acil olan şu anda vatandaşımızın ciddi alım gücü problemiyle karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Bunun için alım gücünün desteklenmesini temin edilmesi lazım” dedi.

Kurtulmuş, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı;
"İmkanlar dahilinde halkın sorunlarını çözmek hükümetin hem vazifesidir hem de siyasi önceliğidir. Burada memur emeklileri dahil olmak üzere çalışanlarımıza enflasyon farkını da üzerine koyarak herhalde yüzde 40 oranında bir artışın, (biraz az olabilir biraz çok olabilir) olacağını öngörüyorum.

Bunu açıklamak bakanlığa düşer, onların görevi. İlgili bakanlarımız, ülkemizde çok geniş bir asgari ücret komisyonu var, onlar bir araya gelir. Bir kaç seçenek var, bunlar gerekli çalışmaları yapıp sayın Cumhurbaşkanımıza arz edeceklerdir.

Nasıl ki geçen sene asgari ücrete gelen zam halk tarafından ‘adil oldu’ denilecek şekilde olduysa biz bunu temmuzda da göreceğiz.

EYT AÇIKLAMASI
​​​​​​​EYT ile ilgili de Kurtulmuş, “EYT’de çalışmalar yapılıyor. Tarih söyleyip beklentiye yol açmak istemem, ama dediğim gibi bu konu hükümetin masasındadır” ifadelerini kullandı.


loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum