Akit yazarı Dilipak: "İmam Hatipler deist üretiyor"

Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığı ile bilinene Yeni Akit'in yazarı Abdurrahman Dilipak bugünkü yazısında, İmam Hatip okullarının ve ilahiyat fakültelerinin “Deist” yetiştirdiğini söyledi.

Akit yazarı Dilipak: "İmam Hatipler deist üretiyor"
18 Nisan 2021 - 13:17

Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığı ile bilinen Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, “‘Deizm’ ‘Pozitivizm’in çocuğu mu?” Başlıklı bir yazı kaleme aldı. Dilipak yazısında, İmam Hatiplerin ve ilahiyat fakültelerinin “Deist” yetiştirdiğini söyledi.

Dilipak, "İmam hatipler, ilahiyatlar deist üretiyor! Proje İHL'lerde 'asrın idrakine İslamı söyleten' gençler değil, 'asrın idrakine uygun bir İslam yorumu' geliştiren gençler yetişiyor" ifadelerini kullandı.

Dilipak, şu şekilde devam etti:
"Evet, bu akıl insanları deist yapıyor. Eğer hiçbir şeye karışmayan, kurguladığı dünyaya sırtını dönüp, onları unutan bir Tanrıdan söz ediyorsanız, Şeytanlar onun yurdunu işgal etti. O zaman ya varlığından haberdar olmadığınız ve sizi unutan bir Tanrı yerine şeytanla ilişki kurmayı deneyebilirsiniz. Ya da pozitig akılla çözemediğiniz bir problem karşısında konuyu araştırılması gereken, şu an için bilinmez olan bir konu olarak görüp agnostik olabilirsiniz. Bakıyorsunuz, her kafadan bir ses çıkıyor. Dini inanışlar birbirini yalanlarken, aynı dinin mensupları da birbirini yalanlıyorsa pozitivist, rasyonalist akılla yetiştirdiğiniz, 'Allah’ın varlığının delilleri'ni ise Agres Morisson mantığı ile pozitif kurallara bağlama gereği duyuyorsanız o insancık niye septik olmasın ki! Bu sebepledir ki, imam hatipler, ilahiyatlar deist üretiyor! Özellikle de proje İHL'lerde 'asrın idrakine İslamı söyleten' gençler değil, 'asrın idrakine uygun bir İslam yorumu' geliştiren gençler yetişiyor."


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Çiçek hanım
    2 hafta önce
    ne diyon la değişik :) senin gibi ne söylediği anlaşılmayan değişikleri üretiyor bizim anladığımız o