Ahmet Sezai Karakoç hayatını kaybetti!

Türk edebiyatının önemli isimlerinden şair, yazar ve siyasetçi Sezai Karakoç, 88 yaşında hayatını kaybetti.

Ahmet Sezai Karakoç hayatını kaybetti!
16 Kasım 2021 - 17:48 - Güncelleme: 16 Kasım 2021 - 17:55

Şair, yazar, siyasetçi Sezai Karakoç hayatını kaybetti. 88 yaşındaki Karakoç'un vefat haberini Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın duyurdu.

İbrahim Kalın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Diriliş şairi Üstad Sezai Karakoç rahmet-i Rahman'a kavuştu. Örnek bir hayat, sağlam bir fikir örgüsü ve büyük bir edebî miras bıraktı geride. Mevla mekanını cennet, makamını âli, ruhunu şâd eylesin” dedi.

ERDOĞAN, ŞİİRLERİNİ OKUYORDU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 Ağustos 2014'te düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için hazırlanan kampanya filminde, Sezai Karakoç'un ‘Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine' şiirinin bir bölümünü okumuştu.

Erdoğan mitinglerde de Karakoç'a ait “Ey sevgili, uzatma dünya sürgünümü benim”, “Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır” gibi dizelerini okuyordu.

SEZAİ KARAKOÇ KİMDİR? 
1933'te Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde doğdu. Parasız yatılı okuduğu Gaziantep Lisesi'ni 1950'de bitirdi. 1955'te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1956-1965 arasında Maliye müfettiş yardımcılığı ve gelirler kontrolörlüğü görevlerinde çalıştı. Temmuz 1965'te memurluktan ayrıldı.

Gazetecilik ve yayıncılık işlerine girişti. "Diriliş" dergisini aylık, haftalık bazen haftada iki kez yayınladı. 1971'den sonra kısa bir süre için Gelirler Genel Müdürlüğü'nde gelirler kontrolörlüğü yaptı. 1974 sonrası yeniden devlet memurluğu görevinden ayrılarak gazetecilik ve yayıncılığa başladı. Yeni İstiklar, Yeni İstanbul, Babıali'de Sabah, Milli Gazete'de yazılar yazdı.

Diriliş Partisi'ni kurdu. 1990 yılında kurulan Diriliş Partisi'nin ömrü 7 yıl sürdü.. Ardından 2007 yılında kapanan eski partisi üzerine yeni partisi olan Yüce Diriliş Partisi'ni kurdu. Yüce Diriliş Partisi Başkanlığı'nı yaşamını kaybedene kadar sürdürdü.


YORUMLAR

  • 0 Yorum