Ahmet Ç.'nin avukatlarının tehdit edilmesine İstanbul Barosu'ndan tepki!

"Hudut Namustu" ve "Ülkemde mülteci istemiyorum" pankartı astıktan sonra zorla alıkonulan Ahmet Ç.'nin avukatları tehdit edildiklerini açıklamıştı. İstanbul Barosu açıklama yaparak avukatların tehdit edilmesine tepki gösterdi.

Ahmet Ç.'nin avukatlarının tehdit edilmesine İstanbul Barosu'ndan tepki!
08 Eylül 2021 - 12:18

İstanbul'da geçtiğimiz ay astıkları "Hudut Namustu", "Ülkemde mülteci istemiyorum" pankartları nedeniyle gözaltına alınan 6 Türk gencinden biri olan Ahmet Ç. alıkonulmuş ve zorla video çektirilmişti. Yaşanan gelişmenin ardından Ahmet Ç.'ni  avukatlarıda tehdit edildiklerini belirtmişti. Ahmet Ç.'nin avukatı Afşin Hatipoğlu canlı yayında yaptığı açıklamalarda "Bir avukat olarak Sayın Cumhurbaşkanı’na sesleniyorum, maddi ve manevi bütünlüğüm tehdit altında, korkuyorum" demişti.


İstanbul Barosu, resmi resmi internet sitesinden yazılı bir açıklama yaparak Ahmet Ç.'nin avukatlarının tehdit edilmesine tepki gösterdi.

TamgaTürk'ün haberine göre, "Avukatın Görevini Yapmasini Engellemek, Sadece Suç Değil, Adalet Arayışından Vazgeçmektir" başlığı ile yayımlanan yazılı açıklamada "Geride bıraktığımız hafta içinde, bazı kişiler tarafından çeşitli illerdeki duvarlara asılan “hudut namustur” pankartları nedeniyle açılan soruşturmaların geldiği son nokta, savunma avukatlarının görev yapmalarını engelleyecek bir tehdit, şantaj ve linç kampanyalarının yaşanmasına neden olmaktadır" denildi.

"Soruşturmanın yönünü değiştirmek, suç uydurmak amacıyla, pankart asan kişilerden birisinin alıkonulması ve tehditle video çekilmesini takiben, yapılan girişimler üzerine gerçeğin ortaya çıkması, bu kez de savunma avukatı meslektaşlarımızın tehdit edilmesine yol açan yeni bir süreci ifade etmiştir" denilen açıklamada "Baromuz helen süregelen bu tehditlerin doğuracağı muhtemel sonuçlarden duyduğu tedirginliğin ciddiyeti karşısında, bunları meslektaşlarımız ile birlikte karşılamakta ve onların yaptığı kolluk ve savcılık başvurularında ortaklaşmaktadır" ifadelerine yer verildi.

Avukatın görevini yapmasını tehditle engelleyen davranışın "hukuksuz bir ülke özlemi" olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Avukatı müvekkili ile özdeşleştiren bir bakış açısı sadece sığ bir yaklaşım değil, hukuk devleti idealinin kurumsallaşmasındaki savunma hakkının yerini ve önemini de bilmemektedir.

Diğer yandan, öteden bu yana ifade ettiğimiz gibi, Savcılık makamının “etkin soruşturma” yoluna gitmemiş olması, yaşanan olayların üzerinden günler geçmiş olmasına karşın bir “ifade” sürecinin dahi başlatılmamış olması, yaşanan tehditlerin cesaret kaynağı olmasının nedenidir.

Bu bağlamda; öncelikle Savcılıklar tarafından etkin bir soruşturma yapılmasını, meslektaşlarımızın can güvenliğini tehdit altında bırakan unsurların tesbitini, kolluk tarafından korumanın sağlanmasını, bu konulardaki resmi makamlara yapılan başvuruların ivedilikle sonuçlandırılmasını beklerken, Baro olarak da meslektaşlarımızın yanında sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz."

İstanbul Barosu Başkanlığı


YORUMLAR

  • 0 Yorum