Ahaber'den Tunceli isyanı hakkında skandal yayın: Atatürk'e "Katliamcı", vatan hainine "Kanaat önderi"

AHaber, 33 askerin şehit edilmesiyle başlayan ve Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla bastırılan Tunceli İsyanı hakkında skandal ifadeler kullandı. Vatan haini Seyid Rıza "Kanaat önderi", Atatürk ise "Katliamcı" olarak tanımlandı.

Ahaber'den Tunceli isyanı hakkında skandal yayın: Atatürk'e "Katliamcı", vatan hainine "Kanaat önderi"
13 Eylül 2021 - 09:21 - Güncelleme: 20 Ekim 2021 - 23:59


BERAT TEMİZ / AYKIRI

AKP'nin kontrolündeki A Haber skandal bir habere imza attı. Sosyal medya hesabından paylaşılan "Katliamın tarihi: Dersim" isimli analiz haberde Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü'ye ağır suçlamalarda bulunularak iftiralar atıldı. Söz konusu videoda devletin rejimin güvenliği için katliam yaptığı iddia edilirken Mustafa Kemal Atatürk'ün görüntüsü verildi.

Videoda Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı ayaklanan ve 15 Kasım 1937'de idam edilen Tunceli İsyanı'nın elebaşı Seyid Rıza, halkın sevgilisi ve önemli bir kanaat önderi olarak lanse edildi. Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü ise "Katliamcı" olarak tanımlandı.

Söz konusu videoda Erdoğan'ın 2011 yılında Başbakan sıfatıyla yaptığı konuşmayada yer verildi. Erdoğan'ın söz konusu açıklamayı "Tarihle yüzleşmek adına özür dilemek" amacıyla yaptığına dair ifadeler kullanıldı. Ayrıca Erdoğan'ın "Sizin Kahramanlarınız buysa ülke biter. Bizim kahramanlarımız arasında böyle yüzü kapkara olanlar yok" ifadelerine yer verildi.

A Haber'in videosunda "Yıl 1935. Katliama giden yolun ilk taşları döşeniyor. Bir kanun çıkarılıyor ve o kanuna göre katliamın planı hazırlanıyordu" ifadeleri kullanılırken Mustafa Kemal Atatürk'ün ve İsmet İnönü'nün görüntüleri ekrana getirildiği görüldü.


Videoda "1930'ların utanç dolu yılları..." ifadelerine yer verildi.


A Haber'in 33 askerimizin şehit edildiği isyanın bastırılması için başlatılan harekat için katliam dediği görüntüler:


A Haber'in videosu şöyle:
loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum