Afganistan Penşir'de Taliban'a karşı direniş! Ahmet Mesud, askerleri toplamaya başladı

Terör örgütü Taliban'ın Afganistan'da yönetimi ele geçirmesinin ardından direnişte başladı. Penşir'deki direniş kuvvetlerinin başına geçen, Afganistan'ın ünlü komutanı Ahmet Şah Mesud'un oğlu Ahmed Mesud, Taliban'a karşı direniş çağrısında bulundu.

Afganistan Penşir'de Taliban'a karşı direniş! Ahmet Mesud, askerleri toplamaya başladı
19 Ağustos 2021 - 11:08

Taliban Afganistan'da kontrolü ele geçirirken, ülkenin kuzey doğusundaki Penşir vadisinde bir direniş hareketi de başladı. Taliban'a teslim olmayan tek bölge olan Penşir'de Ahmet Şah Mesud'un oğlu Ahmet Mesud ve Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Emrullah Salih, "direnişe katılın" çağrıları yaptı.

"VAHŞİ DİKTATÖRLÜĞE KARŞI DİRENİN"
Kendini Eşref Gani'den sonra meşru cumhurbaşkanı olarak ilan eden Emrullah Salih, "Baskı rejimi ve vahşi diktatörlüğe karşı direnin" çağrısı yaptı. Salih, Taliban'a teslim olmayacağını söyledi ve savaşacağına söz verdi.

"Penşir Aslanı" olarak anılan efsanevi komutan Ahmet Şah Mesud'un oğlu Ahmet Mesud da Penşir'de harekete geçti. Babası Taliban tarafından öldürülen Ahmet Mesud, Tacik etnik grubu üzerinde etkili bir isim. Mesud, tüm direnişçilere bölgede toplanma çağrısı yaptı.

Fransız Express dergisinde 16 Ağustos'ta Afgan vatandaşlara hitaben bir mektup yayımlayan Ahmed Mesud, babası Ahmet Şah Mesud'un da memleketi olan Penşir şehrine geldiğini duyurarak tüm direnişçilerin şehirde toplanması çağrısında bulunmuştu.

"KÖLELİĞİ REDDEDEN TÜM ÖZGÜR AFGANLARI BANA KATILMAYA ÇAĞIRIYORUM"
Ahmed Mesud, mektubunda şunları dile getirmişti:
"Afgan halkı, mücahitler, dünyanın her yerindeki özgürlük dostları! Afganistan'da tiranlık zafer kazandı. Kabil inliyor, ülkemiz zincire vuruldu. Ama her şey bitmedi. Köleliği reddeden tüm özgür Afganlar'ı, ülkemizin ızdırap içindeki son özgür kalesi olan Penşir'de bana katılmaya çağırıyorum.

Ulusal kahraman ve kumandan Mesud'dan, babamdan, Afganlar'ın özgürlüğü için verdiği mücadeleyi miras aldım. Bu kavga artık benim, dönüşü yok. Silah arkadaşlarım ve ben, ölmekte olan ülkemizin son özgür bölgesi olan kalemiz Penşir'de, köleliği reddeden tüm bölgelerden ve kabilelerden Afganlar, sizleri, bize katılmaya davet ediyorum."


YORUMLAR

  • 0 Yorum