Afganistan'da kritik gün: Taliban Kabil'e girdi, tahliye başladı!

Taliban'ın Afganistan topraklarını ele geçirmesi ve Kabil'e girmeye başlamasının ardından ülkeler Kabil'deki diplomatik ve askeri güçlerini tahliye etmeye başladı. ABD'de Kabil büyükelçiliğini tahliye etmeye başladı.

Afganistan'da kritik gün: Taliban Kabil'e girdi, tahliye başladı!
15 Ağustos 2021 - 09:14

Afganistan'da Taliban'ın ilerlemesiyle birlikte tablo giderek kritik bir hal alıyor. Taliban, ülkenin doğusundaki Celalabad ve kuzeyindeki Mezar'ı Şerif kentlerini de ele geçirdi.

Afganistan'daki 34 vilayetin 24'ünün başkentinde, kontrol Taliban'a geçti. Reuters haber ajansında yer alan habere göre ABD ise Kabil büyükelçiliğini tahliye etmeye başladı. Türkiye'nin ise geçiçi olarak diplomatik gücünü tahliye edeceği ve uçak gönderildiği iddia edildi.

TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN UYARI VE ÇAĞRI
Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği, Afganistan'daki Türk vatandaşlarından olabildiğince çabuk bir şekilde kendileriyle temasa geçip irtibat bilgilerini iletmelerini istedi. Vatandaşlarımıza, "çatışma bölgelerinden uzak durun" uyarısı yapıldı.

Yazılı açıklamada şunlar belirtildi:
"Ülkenin büyük bir kısmındaki olumsuz güvenlik durumu ışığında, Afganistan'daki veya Afganistan'a seyahat eden vatandaşlarımızın Büyükelçiliğimizle/ Başkonsolosluklarımızla aşağıdaki numaralardan ivedilikle temasa geçerek irtibat bilgilerini aktarmaları önem arz etmektedir. Vatandaşlarımızın, çatışmaların yer aldığı bölgelerden uzak duracak şekilde gerekli tertibatı almaları önemle tavsiye olunur."

Büyükelçiliğimiz: +93 79 782 82 83 Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğumuz: +93 79 840 11 77 Herat Başkonsolosluğumuz : +93 79 182 79 76 Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Çağrı Merkezi: +90 321 292 29 29


YORUMLAR

  • 0 Yorum