Afganistan'da kadın hakimlerin işine son verildi!

Terör örgütü Taliban'ın Afganistan'da yönetimi devralmasının ardından ülkedeki 250 kadın hakimin işine son verildi. Kadın hakimlerin hapse attığı binlerce tecavüz, aile içi şiddet ve cinayet suçlusu serbest bırakıldı. Hakimlerden biri "Çocuklarımın, annelerinin öldürüldüğünü görmesini istemiyorum" açıklamasında bulundu.

Afganistan'da kadın hakimlerin işine son verildi!
20 Eylül 2021 - 16:33

Terör örgütü Taliban'ın Afganistan'da yönetimi ele geçirmesinin ardından kadınlar için korku dolu günler başladı. Birçok haktan mahrum bırakılan ve şiddetle karşı karşıya kalan kadınlar çaresiz. Taliban, son olarak ülkedeki 250 kadın hakimin işine son verdi.

Taliban, kadın hakimler tarafından hapse attırılan binlerce tecavüz, aile içi şiddet ve cinayet suçlusunu serbest bıraktı. CNN International'a konuşan kadın hakimler, sürekli ölüm tehdidi aldıklarını ve mahkum ettikleri suçluların kendilerinden intikam almalarından endişelendiklerini söyledi.O hakimlerden biri olan Bibi, ailesi ile sürekli taşındığını belirterek, "Çocuklarımın, annelerinin öldürüldüğünü görmesini istemiyorum" dedi. CNN International, röportaj yaptığı hakim ve ailesinin fotoğraflarını güvenlikleri için buzlayarak servis etti.

"AYNI SUÇLULAR BENİM VE AİLEMİN PEŞİNDEN GELİYOR"
Afganistan'ın yeni yöneticileri Taliban'ın intikam almasından endişen eden 2 çocuk annesi Nabila, rejim tarafından işe geri dönmemeleri emredilen 250 kadın hakimden biri. Bu nedenle yalnızca Taliban üyelerinden değil, bir zamanlar hapse attığı adamların da misilleme yapmasından korktuğunu söyleyen Nabila, "Artık kendimizi güvende hissetmiyoruz; aynı suçlular benim ve ailemin peşinden geliyor. İntikam peşinde olurlarsa Allah korusun” dedi.

Ölüm tehditleri almasının çok uzun sürmediğini belirten Nabila, "Taliban Kabil'e geldikten bir veya iki gün sonra cep telefonumdan arandım ve ölümle tehdit edildim. Numaramı ve evimi değiştirmek zorunda kaldım" dedi.

"KORKUM, ÇOCUKLARIMIN ANNELERİNİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ GÖRMESİ"
Başka bir kadın hakim Bibi ise Taliban Kabil'e girdiğinden beri üç küçük çocuğuyla birlikte saklandığını söyledi. Güvenlik nedeniyle sadece adını kullanan Bibi, "En büyük korkum, çocuklarımın annelerinin öldürüldüğünü görmeleri. Uyuyamıyoruz. Sadece bekliyoruz, normal bir insan gibi yaşamayı bıraktık” diyen Bibi Kabil düştüğü için iş yerinden aceleyle ayrılmak zorunda kaldığını söyledi. Bibi, "Beni bulmanın, vurmanın, öldürmenin hakları olduğunu düşünüyorlar, korkacak kimseleri yok" dedi.

ABD'de Uluslararası Kadın Hakimler Birliği'nden (IAWJ) Yargıç Vanessa Ruiz'e göre, Taliban'ın yönetimi devralmasından sonra, onlarca kadın hakim Afganistan'dan kaçtı. Geride kalanlar ise ölüm korkusu nedeniyle saklanıyor.

Afgan hükümeti altında çalışan kadın ve erkek tüm hakimlerin yerini şimdi Taliban tarafından atananlar aldı. Ancak Ruiz, kadın hakimlerin cinsiyetlerinin onları erkeklere daha fazla değer veren bir rejim için belirli hedefler haline getirmesinden korktuklarını söyledi.

Kadın hakimlerin çoğu, ülkedeki tecavüz, cinayet ve aile içi şiddet de dahil olmak üzere kadınlara yönelik en kötü şiddet davalarında yer aldı. Ruiz, "Onları mahkum eden herhangi bir hakime kızacaklardı, ancak bir kadının resmi yetkilere sahip olması ve bir erkeğin yargılaması düzenle ilgili farklı tepkileri beraberinde getiriyor” diye konuştu.

2 KADIN YARGIÇ ÖLDÜRÜLDÜ
Diğer taraftan, Afganistan'daki kadın hakimler için riskler, Taliban'ın ülkeyi ele geçirmesinden öncesine dayanıyor. Reuters'e göre, ocak ayında Kabil'de iki kadın yüksek mahkeme yargıcı kimliği belirsiz silahlı kişilerce vurularak öldürüldü, ancak Taliban sorumluluğu reddetti.

 


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum