Afganistan'da hükümet ve Taliban anlaştı

Afganistan'da toprakların yüzde 85'ini elinde tuttuğunu açıklayan Taliban ile hükümet, üst düzey müzakerelere devam etme konusunda anlaştı. Ayrıca ülke çapındaki insani yardımların tüm bölgelere güvenli bir şekilde ulaştırılması üzerinde de anlaşıldığı belirtildi.

Afganistan'da hükümet ve Taliban anlaştı
19 Temmuz 2021 - 09:08 - Güncelleme: 19 Temmuz 2021 - 10:46

Afganistan’da devam eden savaşın sona erdirilmesi amacıyla hükümet ile Taliban arasında geçtiğimiz yıl başlayan ve kısa süre sonra çıkmaza giren müzakereler, Katar’ın başkenti Doha’da yeniden başlamıştı. Görüşmelerin ardından Afganistan hükümeti ile Taliban barış konulu üst düzey müzakerelere devam edilmesi konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Hükümet ve Taliban, kısa bir ortak bildiri yayınlarken, bildiride ateşkes veya şiddetin azaltılmasından söz edilmedi. Bildiride, İslam ilkelerine dayalı ve tüm Afganların yararına olacak bir uzlaşmaya ihtiyaç olduğu ifade edildi.

Taraflar ayrıca, sivil altyapının zarar görmemesi gerektiği, sivil kayıpların önlenmesi ve insani yardımın ülkenin tüm bölgelerine güvenli bir şekilde ulaştırılması gerektiği konusunda da anlaştılar.

Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah yaptığı açıklamada, “Müzakere tarafları, kabul edilebilir bir çözüme ulaşılana kadar üst düzey görüşmelerin devam etmesi ve gelecekte de bu tür görüşmelerin yapılması konusunda mutabık kaldı. Heyet liderleri müzakere ekiplerine görüşmeleri hızlandırma görevini verdi” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum