Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'den yeni anayasa çıkışı

'Hukukun Üstünlüğü ve Yargı Reformu' başlıklı konferansta konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'den yeni anayasa çıkışı geldi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'den yeni anayasa çıkışı
09 Ocak 2022 - 10:04 - Güncelleme: 09 Ocak 2022 - 10:23


Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ankara'da Türk Parlamenterler Birliği tarafından düzenlenen programda 'Hukukun Üstünlüğü ve Yargı Reformu' başlıklı konferans verdi. 

AKP döneminde çok önemli mesafeler alındığını öne süren Gül, "Türkiye'deki tüm bu demokratik kazanımların bir anayasal güvence altına alınmasının ihtiyacı vardır. Türkiye'de halkların ve özgürlüklerin genişletilmesi anlamında son 19 yılda çok önemli mesafeler alındı. Türkiye'de herkesin 'evet bu benim anayasam' diyebileceği bir anayasaya ihtiyaç var." ifadelerini kullandı.

YENİ ANAYASA ÇIKIŞI
Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu söyleyen Gül, "Ülkemizin yeni yüzyılına, 2023'e girerken inanıyorum ki; Türkiye'de artık darbe anayasasına son vermenin vakti gelmiştir. Türkiye'nin sivil, demokratik bir anayasaya, yeni anayasaya ihtiyacı açıktır" dedi.

Gül, şu ifadeleri kullandı:
Şu anda demokrasiye, özgürlüklere inanan bir hükümet var. Ve bu haklar uygulanıyor. Dolayısıyla haklar bir anayasal teminata kavuşmak zorundadır. Bu çerçevede Türkiye'de özellikle toplumun her kesiminin anayasa anlamında 'bu benim haklarımı koruyor. Özgürlüklerimi teminat altına alıyor. Daha iyi bir Türkiye'ye bakmamı sağlıyor' düşüncesine kavuşacağı bir anayasaya ihtiyacı var. Özellikle Türkiye'de bir toplumsal sözleşmeye ihtiyaç var. Toplumsal sözleşme derken de 'ey toplum, sana bu sözleşmeyi layık görüyorum al ve imzala' diye buyurgan, hazırlanmış, şablon bir sözleşme değil. Devletin hazırlayıp 'ey toplum sana bu sözleşmeyi layık görüyorum' demesi değil. Toplum bir araya gelir, bireyler bir araya gelir. 'Böyle bir sözleşmeye imza atıyorum' der, işte o zaman toplumsal sözleşme olur. Ülkemizin yeni yüzyılına, 2023'e girerken inanıyorum ki; Türkiye'de artık darbe anayasasına son vermenin vakti gelmiştir. Türkiye'nin sivil, demokratik bir anayasaya, yeni anayasaya ihtiyacı açıktır. Bunu da parlamentomuzun yapabileceğine inancımız tamdır. Milletimizin buna ihtiyacı vardır. Milletimizin siyasete verdiği bir ödev vardır. Ve Türk siyasetinin de demokrasisinin de gelmiş olduğu bu seviye bunu yapabilecek güçtedir" 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • ali veli
    1 hafta önce
    "demokrasiye, özgürlüklere inanan bir hükümet" ten sonrasını okumadım