Acil Tıp Teknisyenleri yüksek puanlarına rağmen atanamıyor!

Türkiye genelinde 30 bin Acil Tıp Teknisyeni (ATT) yetersiz kadro nedeniyle aldıkları yüksek puanlara rağmen atanamıyor.

Acil Tıp Teknisyenleri yüksek puanlarına rağmen atanamıyor!
07 Ocak 2022 - 15:04


GÜLDESTE DEMİRTAŞ / AYKIRI

Acil Tıp Teknisyenliği bölümü, 2017 yılında son mezunlarını vermesinin ardından öğrenci alımını durdurdu. Mezun sayısı 30 bin olan branş için atama oranı yüzde 0.3 belirlenerek 66 kadro açıldı. 

Branş mezunu teknisyenler aldıkları yüksek puanlara rağmen açılan kadronun yetersizliğine tepki gösteriyor.

90 PUANLA 6 YILDIR BEKLİYORLAR
2020 yılında 13 ay boyunca atanmak için bekleyen binlerce Acil Tıp Teknisyeni için 40 bin kişilik sağlık personeli atamasının ilk 20 binlik alımında sadece 66 kadro açıldı. Konuyla ilgili yaptıkları açıklamada kadro sayısının yetersiz olduğuna vurgu yapan teknisyenler şunları söyledi:

“On dört yaşından beri meslek liselerinde donanımlı eğitimle mezun olmuş, en az bekleyeni altı senedir atama bekleyen Acil Tıp Teknisyenleriyiz. Bakanımızın mart ayında yapacağı sözünü verdiği 10 binlik alımda hakkımız olan kadroyu almak istiyoruz. 90 puanla evde atama beklemek yerine görevimizin başında olmak istiyoruz. Sesimizi duyun.” 

SINAV SONUÇLARI BEKLENMEDEN ATAMA YAPILMIŞTI
2020’nin ilk alımında KPSS puanının açıklanması beklemeden yapılan atamalarda 2018 KPSS puanı kullanılmıştı. Gerçekleştirilen alımlarda 120 kişi atanırken sınav sonuçlarının beklenmemesi büyük tepki çekmişti. 

Sağlık alanında birçok Acil Tıp Teknisyeni açığı bulunmasına rağmen alım sayısı düşmeye devam ederken sağlık personelleri yeni atamalardan önce seslerinin duyulmasını istiyor.

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Muaz Yıldırım
  2 hafta önce
  ATT'lerin sesi olduğunuz için size çok teşekkür ederiz. Adil bir alımın yapılmasını ve emeklerimizin boşa gitmemesini istiyoruz. Sesimizi duyun lütfen.
 • Fatmanur
  2 hafta önce
  Acil tıp teknisyenlerinin sesi olduğunuz için emeği geçen herkese arkadaşlarım adına teşekkür ederim
 • Kübra
  2 hafta önce
  Acil tıp teknisyenlerine adil kadro istiyoruz
 • Kübra
  2 hafta önce
  Acil tıp teknisyenleri adına çok teşekkür ederim sesimze ses olduğunuz için