Acıgöl'ü kaybediyoruz! Dr. Mustafa Korkmaz'dan önlem çağrısı!

Afyonkarahisar ve Burdur arasında yer alan Acıgöl için önlem çağrısında bulunuldu. Tektonik göl olan ve endemik bitkilerin yanı sıra çeşitli hayvanlarla 200’e yakın kuş türüne ev sahipliği yapan Acıgöl için ODTÜ Biyolojik Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Korkmaz vakit kaybetmeden önlem alınması gerektiğini belirtti. 

Acıgöl'ü kaybediyoruz! Dr. Mustafa Korkmaz'dan önlem çağrısı!
31 Temmuz 2021 - 13:18 - Güncelleme: 31 Temmuz 2021 - 14:48
Dünya genelinde yükselen sıcaklar ve sonucunda meydana gelen kuraklıkların göllere ve göl ekosistemine etkisini incelemek amacıyla TÜBİTAK 2232 Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı" kapsamında 'İklim değişikliği ve tuzlu göller ekolojisinin etkisi' projesine imza atıldı. 

Proje kapsamında ODTÜ’lü akademisyenlerle iş birliği yapan Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Erik Jeppesen, proje yürütücülüğü görevinde bulunurken belirlenen 16 gölde küresel ısınmanın ve tuzlanmanın göl ekosistemleri ile canlılara yaptığı etkiler inceledi.

“160 KİLOMETREKARELİK GÖL 50 KİLOMETREKAREYE DÜŞTÜ”
ODTÜ Biyolojik Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Korkmaz, “Burdur Gölü aşırı çekilmiş, Yarışlı Gölü ve Akgöl tamamen kurumuş durumda. Tuzlulaşma nedeniyle bu göllerde yaşayan canlı sayısı düşük seviyede. Acıgöl'de de maalesef aynı tabloyla karşı karşıyayız. Gölün ortalarına kadar yaklaşık 2 kilometre araçlarımızla ilerleyebildik. Büyük ölçüde kurumuş halde” ifadelerini kullanırken “Bu göl 1980'li yıllarda, 160 kilometrekare alana sahip bir alana sahipti. Şu an bu rakam 50 kilometrekareye kadar düştü. 40 yıl önce 8 metre derinliğe sahip olan Acıgöl'de bu rakam 1 metrenin altına kadar düştü” dedi. 

Acıgöl’ün tehlikenin eşiğinde olduğunu belirten Korkmaz, “Tuzluluğun artması, iklim değişikliği buradaki birçok canlının yok olmasına yol açtı. Burada üreyen ve konaklayan yaklaşık 200 çeşit kuş türü vardı. Bunların birçoğuna artık burada rastlayamıyoruz. Göl kuruduğu için flamingolar da buraya uğramıyor. Bu habitatları maalesef kaybediyoruz" ifadelerini kullandı. 

“TARIM POLİTİKALARIMIZI DEĞİŞTİRMEZSEK, ÜRÜN DESENLERİMİZİ DEĞİŞTİRMEZSEK…”
Yetkililerce belirlenen 16 gölden 6'sının tamamen kuruduğunu ifade edenKorkmaz, "Kuraklığın temel nedenlerinden birisi iklim değişikliği. Ülkemizde tarımsal sulama vahşi boyutta. Daha çok su isteyen ürünlerin ekimi yapılıyor. Farklı ürün desenlerine yönelmeliyiz. Sulamayı kontrollü yapmalıyız. Acıgöl'de artık suyun büyük ölçüde çekildiği bir bölge.Bu kuraklık artarak devam edecek” dedi. 

Öte yandan Meke, Bolluk, Tersakan gölleri gibi Acıgöl’ün de kaybedilmek üzere olduğunu belirten Korkmaz, “Eğer biz bu göllerimizi korumazsak tarım politikalarımızı değiştirmezsek ürün desenlerimizi değiştirmezsek maalesef bu göllerimizi kaybedeceğiz. Eğer kontrolsüz harcamalarla su kaynaklarımızı bitirirsek ileride su da bulamayacağız. Bu nedenle bir an önce önlem almamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum