Abdullah Gül'den ilk açıklama: 10 büyükelçi kararına tepki

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sessizliğini bozdu. Gül, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 10 büyükelçi için verdiği 'İstenmeyen adam ilan edilsin' talimatına karşı çıktı.

Abdullah Gül'den ilk açıklama: 10 büyükelçi kararına tepki
25 Ekim 2021 - 09:05

Geçtiğimiz günlerde Osman Kavala için bildiride imzası olan Finlandiya Büyükelçisi ile görüşen 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sessizliğini bozdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 10 ülkenin büyükelçilerinin sınır dışı edilmesine dair talimatını değerlendirirken, “Konuyu daha büyük krizler haline getirmek Türkiye’nin çıkarına değil” dedi.


Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nin kurucu ülkelerinden biri olduğuna dikkat çeken Gül,  kendisinin de Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde 10 yıl milletvekili olarak görev yaptığına işaret etti.

Sözcü'den Deniz Zeyrek'e konuşan Gül, “O dönemde Sayın Cumhurbaşkanı hapse girmişti ve biz sosyalistlerin desteğiyle kendisi için hazırladığımız metne 90 imza toplamış, konuyu Avrupa'nın gündemine taşımıştık” ifadelerini kullandı.

"BU TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK BİR YÜK"
“Olay buraya getirilmemeliydi. Bu Türkiye için büyük bir yük” diyen Abdullah Gül, büyükelçilerin Osman Kavala açıklamasında, merkezlerinin talimatını yerine getirdiğini anımsatarak şunları söyledi:

"ELÇİYE ZEVAL OLMAZ"
“Yapılan kabul edilemez. Ancak, Dışişleri zaten çağırıp gerekli mesajları vermiş. Adı üzerinde elçiye zeval olmaz. Artık bu konuyu çok daha büyük krizlere dönüştürmek ülkenin çıkarına değil. Başka krizlerin önünü açar. Bu işi Dışişleri Bakanlığına bırakmak, yeni problemleri ortaya çıkarmamak, çıkışı olmayan çıkışı olmayan noktalara götürmemek lazım.”


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • tuganay
    3 hafta önce
    Elciler kendi kararlariyla siyasi aciklamalar yapamazlar.O nedenle 10 Büyük elcinin aciklamalari bagli olduklari devletlerin görüsüdür.10 Büyükelciyi istenmeyen adam ilan etmek 10 Dev leti istenmeyen devlet ilan etmek demektir.Ve bu da Türkiye icin tam bir yikim olur.Diplomatik iliskiler aninda askiya alinir.Sonrada Misir'a oldugu gibi yine kuyruk sallamaya baslariz ki biz Türkler kuyruk sallamadik ama bizi yönetenler 20 yildir kuyruk salliyorlar.Önce bir Eyyy diye MAFIA agzi nara atiliyor sonra da yok ya ben saka yaptim denerek kuyruk sallaniyor.Avrupa öyle eyyy leri yemiyor.ama Erdogani dinleyenler aska gelip kendilerinden geciyorlar reis bagirdi diye.