Abdulkadir Selvi: Erdoğan, "Afganların tamamını göndereceğiz" diyor!

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AKP'nin sığınmacı politikasının değiştiğini yazdı. Selvi, Selvi, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Yeni yönetim kabul ettiği takdirde Afganların tamamının gönderilmesinden' söz ediyor" ifadesini kullandı.

Abdulkadir Selvi: Erdoğan, "Afganların tamamını göndereceğiz" diyor!
06 Eylül 2021 - 09:57
AKP'ye yakınlığı ile bilinen Hürriyet  yazarı Abdulkadir Selvi, Türkiye'nin sığınmacı politikasının değişeceğini ileri sürdü. AK Parti MYK toplantısında konuşulanlarla ilgili edindiği bilgiyi aktaran Selvi, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Yeni yönetim kabul ettiği takdirde Afganların tamamının gönderilmesinden' söz ediyor" diye yazdı.

Abdulkadir Selvi'nin yazısı şöyle:
"Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına ve AK Parti MYK toplantısında yaptığı konuşmaya bakınca, yabancı sığınmacılar konusunda iktidarın politika değişikliğine gittiği kanaatine ulaştım.

Perşembe günü yapılan AK Parti MYK’da ekonomi ve göç konusunda bir sunum yapılıyor. Ama ondan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan kısa bir açılış konuşması yapıyor. Erdoğan, muhalefetin, ‘Afganistan’dan 1.5 milyon göçmen geldiği’ iddiasının doğru olmadığını söylüyor. 'Türkiye’de şu anda 300 bin civarında Afganistanlı olduğunu biliyoruz' diyor.

"TAMAMINI GÖNDERECEĞİZ!"
Erdoğan daha önce de bu bilgileri kamuoyuyla paylaşmıştı. Bir sır değil. Ama asıl göç konulu sunumdan sonra MYK’da yapılan tartışmalar çok önemli. MYK’da mülteci sorunu üzerinden Afganistan’daki yeni yönetim konusu gündeme geliyor. Sadece Afgan mültecilerin geri gönderilebilmesi için dahi, Afganistan’da kurulacak olan hükümetle temas kurulması gerektiğinin altı çiziliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Yeni yönetim kabul ettiği takdirde Afganların tamamının gönderilmesinden' söz ediyor. Bu yeni ve önemli bir yaklaşım.

"SURİYELİLERİN GÖNDERİLMESİ..."
Ben bunun sadece Afganlarla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Suriyeli mülteciler konusunda da yeni bir yaklaşım söz konusu. Ankara’da kayıtlı olmayan Suriyelerin gönderilmesi kararı yeni politikanın ilk adımını oluşturuyor."

YORUMLAR

  • 0 Yorum