ABD, Türk şirketler dahil onlarca yabancı şirketi kara listeye aldı

ABD Ticaret Bakanlığı Çin, Gürcistan, Malezya ve Türkiye'den 37 kuruluşa ticaret kısıtlamaları getirdi. ABD'nin kara listeye aldığı kurumlar arasında Türkiye'den iki şirket yer aldı.

ABD, Türk şirketler dahil onlarca yabancı şirketi kara listeye aldı
17 Aralık 2021 - 09:58


ABD Ticaret Bakanlığı, 'Çin'de Uygur Türklerine baskı uygulanmasında rol oynadıkları veya Çin ordusuna yardım ettikleri' gerekçesiyle 'ulusal güvenlik' nedenlerini öne sürerek çok sayıda Çinli kuruluşun ihracat gibi ticari faaliyetlerine kısıtlamalar getirdiğini açıkladı.

2 TÜRK ŞİRKET VAR
40 kuruluşun kara listeye alınmasıyla ilgili açıklamada, bunların 34'ünün Çin, 3'ünün Gürcistan, 2'sinin Türkiye ve birinin Malezya'da bulunduğu, kalan 3'ünün birden çok yerde kayıtlı olduğu belirtildi.

ABD Hazine Bakanlığı, sekiz Çinli teknoloji şirketini Uygur azınlığın “biometrik olarak izleme ve takip etme” işlemlerine yardım ettiklerinden şüphelenilen şirketler listesine ekledi.

ABD Ticaret Bakanlığı ise Çin’in askeri tıp bilimleri akademisini ve bu kuruma bağlı 11 araştırma enstitüsünü kara listesine ekleyerek ABD ihracatına erişimlerini kısıtladı. Bakanlık ayrıntı vermeden bu kurumların Çin’in “beyin kontrol silahı olduğu düşünülen bir silah” geliştirmesine yardım ettiklerini belirtti.

Bakanlık ayrıca Çin ordusunun modernizasyonu için ABD’den teknoloji satın aldığı veya almaya teşebbüs ettiği iddia edilen eski adı Huawei Marine olan HMN International, Jiangsu Hengtong Marine Cable Systems, Jiangsu Hengtong OpticElectric, Shanghai Aoshi Control Technology Co, Ltd, ve Zhongtian Technology Submarine Cable gibi şirketleri de kara listeye aldı.

Bakanlığa bağlı Sanayi ve Güvenlik Bürosu'nun metninde Türkiye'den şirketlerin adı 'Gensis Engineering' ve 'Vangurd Tec Makina Sanyi Ithalat' diye yazıldı.

ABD, ülkedeki insan hakları ihlalleri nedeniyle Pekin'de düzenlenecek 2020 Kış Olimpiyatları'nı diplomatik olarak boykot edeceğini açıklamıştı. Çin ise dini ve etnik azınlıklara baskı uyguladığı suçlamalarını reddediyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum