ABD'nin kargo uçağında şok görüntü: 150 kişilik uçakta 640 Afgan!

Terör örgütü Taliban'ın başkent Kabil'i ele geçirmesinin ardından Afganistan'da halk kaçış yollarına akın etti. Havaalanına gelen binlerce kişi uçaklarla ülkeyi terk etmeye çalıştı. ABD ordusuna ait 150 kişilik bir kargo uçağında ise 640 Afgan'ın taşındığı açıklandı.

ABD'nin kargo uçağında şok görüntü: 150 kişilik uçakta 640 Afgan!
17 Ağustos 2021 - 09:11 - Güncelleme: 17 Ağustos 2021 - 09:25

Afganistan'da terör örgütü Taliban'ın Kabil'i ele geçirmesiyle halk korku ve paniğe kapıldı. Binlerce kişi Taliban'dan kaçmak için havaalanına akın etti. ABD'nin tahliye işlemini gerçekleştiren kargo uçağında çekilen bir görüntü ise görenleri şaşkına çevirdi.

ABD ordusunda RCH 871 numaralı Air Force C-17 kargo uçağının Kabil Havaalanından aldığı yüzlerce Afgan'ı taşıdığı görüldü. ABD’nin bu uçakla en az 2 sefer düzenlediği ve başka uçuşların da yapılacağı kaydedildi. Havalimanına aceleyle koşan insanların ufak bir kısmını taşıdığı açıklanan uçağın normalde 150 asker kapasiteli olduğu belirtilirken, çekilen  görüntülerde yaklaşık 640 Afgan vatandaşının bulunduğu belirtildi.

Sözcü'nün aktardığına göre, aralarında kadın ve çocukların da olduğu uçağın Kabil’den Katar’a gittiği de belirtildi. Defense One isimli medya kuruluşuna konuşan ABD’li bir yetkili, “Varış noktasına ulaşan uçakta yaklaşık 640 Afgan vardı” dedi. Defense One, Afganların kapıları henüz kapanmamış uçağa son anda bindiğini aktarırken, “Mürettebat buna rağmen kalkma kararı aldı ve Afganları taşıdı” yorumunu yaptı.

BIDEN: ABD ASKERLERİ KALACAK
Konuyla ilgili bir açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, çekilme sürecini savundu. Biden, “ABD’nin en uzun savaşını bitireceğiz” diyerek ülkeden çekilme sürecinin detaylarını verdi.

Kabil Havalimanı’nda yaşanan kaostan sonra ilk kez konuşan Biden, “ABD askerleri, Amerikan vatandaşları ve tahliye edilme hakkına sahip olan Afgan müttefikleri ülkeden ayrılana kadar ülkede kalacak” dedi. Öte yandan Biden, Taliban’ın olası bir saldırısı ya da tahliye sürecini engelleme adımı durumunda da “yıkıcı” yanıt vereceğini dile getirdi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum