ABD, Kanada ve AB ülkeleri geri adım attı! Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesi nedir?

ABD Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, "ABD, Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine riayet etmeyi teyit eder" denildi. Amerika'nın açıklamasının ardından Hollanda, Almanya ve Kanada'da da aynı açıklamaları yaptı.

ABD, Kanada ve AB ülkeleri geri adım attı! Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesi nedir?
25 Ekim 2021 - 15:58 - Güncelleme: 25 Ekim 2021 - 16:13

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, aralarında ABD'nin de olduğu 10 büyükelçiye yönelik Osman Kavala tepkisinin ardından ABD Ankara Büyükelçiliği'nden açıklama geldi. Amerika'nın ardından Kanada, Hollanda ve Almanya'dan da açıklama yapıldı.

ABD Büyükelçiliği’nin resmi Twitter hesabından yapılan kısa açıklamada, "ABD, 18 Ekim tarihli açıklamaya ilişkin bazı soruların yöneltilmesi vesilesiyle, Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi’nin 41. Maddesine riayet etmeyi teyit eder" ifadeleri kullanıldı.

HOLLANDA DA AÇIKLAMA YAPTI
ABD Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamanın aynısı Hollanda Büyükelçisi tarafından da yapıldı. Hollanda Büyükelçisi Marjanne de Kwaasteniet, "Hollanda, 18 Ekim tarihli açıklamaya ilişkin bazı soruların yoneltilmesi vesilesiyle, Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesine riayet etmeyi teyit eder" açıklamasında bulundu.

KANADA BÜYÜKELÇİLİĞİ AÇIKLAMASI
Kanada Büyükelçiliği de, "Kanada, 18 Ekim tarihli açıklamaya ilişkin bazı soruların yöneltilmesi vesilesiyle, Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesine riayet etmeyi teyit eder" açıklamasında bulundu. 

DANİMARKA'DAN RETWEET
Danimarka Büyükelçisi Danny Annan ise, ABD'nin açıklamasını retweet etti. 

YENİ ZELANDA'NIN AÇIKLAMASI
Yeni Zelanda Büyüelçisi Wendy Hinton da, "Yeni Zelanda 18 Ekim tarihli açiklamaya iliskin bazi sorularin yoneltilmesi vesilesiyle, Diplomatik Iliskiler Hakkinda Viyana Sozlesmesi’nin 41. maddesine riayet etmeyi teyit eder" açıklaması yaptı. 

ADI GEÇEN SÖZLEŞMENİN 41. MADDESİ
"1. Kabul eden Devletin kanunlarına ve nizamlarına riayet etmek, ayrıcalıklarına ve bağımsızlıklarına halel gelmeksizin, bu gibi ayrıcalıklardan ve bağışıklıklardan yararlanan her şahsın görevidir. Anılan Devletin iç işlerine karışmamak da bu şahısların keza görevidir.

2. Gönderen Devlet tarafından kabul eden Devlet nezdinde yapılması misyonun uhdesine tevdi olunan bütün resmî işler, kabul eden Devletin Dışişleri Bakanlığı veya mutabık kalınacak başka Bakanlık ile veya
aracılığıyla yürütülür.

3. Misyonun binaları, misyonun bu Sözleşmede belirtilen görevleri veya diğer genel uluslararası hukuk kuralları veya gönderen ve kabul eden Devlet arasında yürürlükte olan özel anlaşmalar ile bağdaşmayacak bir tarzda kullanılmaz."


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • tuganay
    3 hafta önce
    Bu haber dogru ama eksiktir.Evet Viyana Anlasmasi'nin 41.maddesi ic islerine karismayi reddediyor.Eksik olan nedir.Devamli geri adim attilar denerek aslinda Erdogan'a göz kirpiliyor.Hayir geri adim atmadilar neden atmadilar,cünkü Insan Haklari Icislerine karismak degildir.KAVALA olayi bir insan haklari olayidir ve tüm Avrupa ülkeleri ve ABD üzerine basa basa KAVALA ile ilgili görüsümüzde bir degisiklik yok diyorlar.Peki bunun neresi geri adim?Türkiye'nin ic islerine karismadilar ki:AIHM'nin kararlarinin uygulanmasini elestirdiler.AIHM'nin kararlari baglayicidir Ic Hukukun üstündedir.Buna Erdogan imza atmistir.Yani geri adim diye birsey yok,geri adimi Erdogan atmistir.