ABD ile Türkiye arasında kritik F-35 görüşmesi

ABD ile Türkiye arasında F-35 için kritik bir görüşme gerçekleşti. Milli Savunma Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada Türkiye ve ABD Savunma Bakanlıkları arasında, F-35 konusundaki ihtilafın giderilmesi ve mali hususların görüşülmesiyle ilgili olarak bir toplantı gerçekleştirildiğini açıkladı.

ABD ile Türkiye arasında kritik F-35 görüşmesi
28 Ekim 2021 - 09:10
Milli Savunma Bakanlığı'ndan kritik bir açıklama geldi. Bakanlık, ABD ile F-35 konusunda Ankara'da görüşme gerçekleştirildiğini duyurdu.

MSB'den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
"Türkiye ve ABD Savunma Bakanlıkları arasında, F-35 konusundaki ihtilafın giderilmesi ve mali hususların görüşülmesi maksadıyla Ankara’da bir toplantı icra edilmiş ve müzakerelere devam edilmesi konusunda mutabık kalınmıştır."

NE OLMUŞTU?
Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemini satın almasına karşı çıkan ABD, bu sisteminin NATO sistemleriyle uygun olmadığını gerekçe göstererek Ankara'yı uyarmıştı.

Türkiye'nin S-400'lerden vazgeçmemesi üzerine ABD, Türkiye'yi F-35 programından çıkarmıştı. Türkiye ve Rusya, 2.5 milyar dolarlık S-400 anlaşmasını 2017'de imzalamış, Haziran 2019'da da hava savunma sistemleri Türkiye'ye nakledilmişti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum