ABD FDA'dan Biontech için kritik 3.doz kararı!

ABD Gıda ve İlaç Dairesi Danışma Kurulu (FDA), Türkiye'de aktif olarak kullanılan ve 3. dozu yapılan Biontech aşısı için kritik bir karar aldı. FDA, üçüncü dozun geniş çaplı olarak değil, yalnızca 65 yaş üstü ve yüksek risk grubundaki kişilere uygulanması gerektiğini açıkladı.

ABD FDA'dan Biontech için kritik 3.doz kararı!
18 Eylül 2021 - 09:08

Koronavirüs salgını ortaya çıkan yeni varyantlarla yayılmaya devam ederken, aşılara ilişkin kritik gelişmeler yaşanıyor. Ortaya çıkan yeni mutasyonlar aşıların etkili olup olmadığını sorgulatırken, mRNA aşılar için üçüncü doz tartışması sürüyor.

Türkiye'de de aktif olarak kullanılan ve 3. dozu yapılan Biontech aşısına ilişkin ABD Gıda ve İlaç Dairesi Danışma Kurulu, kritik bir karara vardı. Üçüncü doz aşılarla ilgili incelemelerini tamamlayan kurul, beklentinin aksine çok küçük bir grup için Pfizer-BioNTech aşısına onay verdi.

GENİŞ ÇAPLI KULLANIM REDDEDİLDİ
65 yaş ve üstü ile yüksek risk grubundaki kişiler corona virüsü aşılarında üçüncü doz için uygun görüldü. Kurulda yapılan oylamada 18 üyeden 16’sı üçüncü dozun geniş çaplı kullanımını reddetti. İki doz aşının halen koruyuculuk açısından yeterli olduğu belirtilirken, 16 yaş ve üstü kişiler için daha fazla veriye ihtiyaç olduğu belirtildi.

Danışma Kurulu’nun kararları FDA açısından bağlayıcı olmasa da, genel olarak tavsiye niteliğindeki karara uyuluyor. FDA’nın kısa süre içerisinde üçüncü doz kararını açıklaması bekleniyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum