ABD'den Türkiye'ye çağrı: Dijital hizmet vergisini kaldırın!

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’la sanal toplantı düzenledi. Tai, Muş'tan ABD'li şirketleri etkileyen Dijital Hizmet Vergisinin kaldırılmasını talep etti.

ABD'den Türkiye'ye çağrı: Dijital hizmet vergisini kaldırın!
27 Ağustos 2021 - 11:24
ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile yaptığı görüşme sonrasında Türkiye’ye ABD'li şirketleride etkileyen dijital hizmet vergisini kaldırma çağrısında bulundu. Tai, Türkiye’nin de aralarında olduğu ülkelerin tek tek uyguladığı dijital hizmetler vergilerini kaldırmalarının OECD öncülüğünde çokuluslu bir anlaşmaya varılması için önemli olduğunu söylerken maliye, söz konusu vergi kaleminden 16 ayda 2,4 milyar TL'lik hasılat elde etti.

Sözcü'nün aktardığına göre, ABD Ticaret Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, Tai’nin mevkidaşı Mehmet Muş ile sanal toplantıda bir araya geldiği ve dijital hizmet vergileri, ABD şirketlerinin Türkiye’ye erişiminin geliştirilmesi gibi meselelerin ele alındığı duyurulurken Tai, ortak bir dijital hizmetler vergisi için OECD ve G20’ye işaret etti.

TÜRKİYE, DİJİTAL HİZMET VERGİSİ İLE 2 MİLYAR TL’Yİ AŞKIN PARA TOPLADI
1 Mart 2020’den itibaren uygulamaya giren Dijital Hizmet Vergisi’nde 2020’de 1 milyar 61 milyon TL, 2021’in Ocak-Temmuz döneminde 1 milyar 331 milyon TL olmak üzere şu ana kadar toplamda 2 milyar 392 milyon TL topladı.

Türkiye'de elde edilen hasılatı 20 milyon TL'den ve dünya genelinde elde edilen hasılatı 750 milyon euro veya muadili yabancı para karşılığı TL'den fazla olan Facebook ve Twitter gibi şirketler, ilgili kanun paralelinde 1 Mart'tan itibaren yüzde 7,5 oranında dijital hizmet vergisi mükellefi oldular.

Öte yandan ABD Ticaret Temsilciliği haziranda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu altı ülkeye dijital hizmet vergileri nedeniyle 2 milyar dolarlık ithalata yüzde 25’lik ek vergi kararını duyurmuş, uluslararası alandaki ortak vergi müzakereleri nedeniyle ek vergi kararını bir süreliğine askıya almıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum