ABD'den dördüncü doz koronavirüs aşısı kararı!

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), koronavirüs aşılarına ilişkin çarpıcı bir karara imza attı. CDC, bağışıklık sistemi koronavirüse karşı normal reaksiyon verme yetisi azalan kişilerin dördüncü doz aşı olabileceklerini açıkladı.

ABD'den dördüncü doz koronavirüs aşısı kararı!
28 Ekim 2021 - 13:30

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Covid-19 aşıları ile ilgili kılavuzunda güncellemeye gitti. Yapılan güncellemeyle bağışıklık sistemi koronavirüse karşı normal reaksiyon verme yetisi azalan kişilerin dördüncü doz aşı olabilecekleri belirtildi.

İlk üç aşısını olan kişilerin en az altı ay sonra ek bir doz Covid-19 aşısı olabileceklerini belirten CDC, kişilerin Johnson and Johnson aşısı da dahil olmak üzere mevcut aşılardan herhangi birini olabileceklerini belirtti.

NTV'nin aktardığına göre yayımlanan yazıda, üçüncü doz aşıyı olan kişilerin bağışıklıklarının azalmasının durumunda tavsiye edilen dördüncü doz aşının amacının üçüncü doz gibi azalan bağışıklığı artırmak olduğunun altı çizildi.

HERKESİN İHTİYACI OLMAYACAK
CDC, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yetişkinlerin tahmini yüzde 2,7'sinin virüse karşı bağışıklık tepkisinin azaldığının altını çizerken, bağışıklığı baskılanmış herkesin dördüncü bir doza ihtiyacının olmayacağı aktarıldı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Johns Hopkins Üniversitesi'nde bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda Covid aşısı tepkileri üzerinde çalışan cerrahi profesörü Dr. Dorry Segev, "İyi bir koruma düzeyine ulaştıktan altı ay sonra korumanızın azaldığını biliyoruz ve bunu artırmamız gerekiyor" dedi.

ALTI AY SONRA
CDC sözcüsü Kristen Nordlund ise yaptığı açıklamada, "Klinik konuların tartışılması sonucunda güncelleme geldi" dedi.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) aşılar ve ilgili ürünler bölümünden sorumlu klinik müdür yardımcısı Dr. Doran Fink, "Acil kullanım yetkisi kapsamında, bağışıklığı baskılanmış ve üç doz aşı olan bir kişi altı ay sonra bir destek dozu almaya hak kazanacaktır" ifadelerini kullandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum