ABD Başkanı Biden: Taliban'ın muazzam bir güce ulaşacağını biliyorduk

Afganistan'da terör örgütü Taliban'ın yönetimi ele geçirmesinin ardından ABD Başkanı Joe Biden çarpıcı açıklamalarda bulundu. Biden, birlikleri Afganistan'dan çekerken kaosu nasıl önleyebileceğini bilmediğini söyledi. Ayrıca Biden, "Taliban'ın muazzam bir güce ulaşacağını biliyorduk" dedi.

ABD Başkanı Biden: Taliban'ın muazzam bir güce ulaşacağını biliyorduk
19 Ağustos 2021 - 10:30

Dünya, terör örgütü Taliban'ın Afganistan'da yönetimi ele geçirmesini takip ederken, ABD Başkanı Joe Biden, ABC News'e özel bir röportaj verdi. Afganistan konusunda çarpıcı açıklamalarda bulunan Biden, birliklerini Afganistan'dan çekerken kaosu nasıl önleyebileceğini bilmediğini, bunun bir yolunun olmadığını söyledi.

"TALİBAN'IN MUAZZAM BİR GÜCE ULAŞACAĞINI BİLİYORDUK"
Biden, terör örgütü Taliban'ın muazzam bir güce ulaşacaklarını bildiklerini belirterek, "Ama bilmediğimiz şeylerden biri, Taliban'ın insanları ülkeden çıkmaktan alıkoymaya çalışırken ne yapacağıydı" dedi.

Biden, Taliban'ın şu anda ABD vatandaşlarının tahliyesi için işbirliği yaptığını, vatandaşların ve personellerin çıkışına izin verildiğini söylerken, ancak ABD için çalışan Afgan personelin çıkışında zorluklar yaşandığını belirtti.

"BUNU BAŞARDIK"
ABD'nin Afganistan'dan çekilme kararından sonra Kabil havaalanındaki uçakları ve pistleri dolduran sivillerin kaos görüntüleri üzerine Biden, "Görüntülerden sonra düşündüğüm ilk şey, bunun kontrolünü ele almanız gerektiğiydi. Bu konuda daha hızlı harekete geçmemiz ve havaalanının kontrolünü ele almamız gerekiyordu. Ve bunu başardık" dedi.

ABD hükümeti Salı günü ABD Büyükelçiliği personeli de dahil olmak üzere Afganistan'dan 3 bin 200 kişiyi başarıyla tahliye ettiğini söyledi. Yetkililer, her gün 9 bin kişiyi tahliye edebilecek seviyeye gelmeyi umduklarını aktardı.

"YA ASKER GÖNDERECEKTİK YA DA ÇEKİLECEKTİK"
Biden, Afganistan'dan çekilmeye ilişkin kararının arkasında olduğunu vurgulayarak,
"Afganistan hükümetinin ve askeri birliklerinin çöküşünü gördükten sonra seçeneklerimiz, ya daha fazla ABD askeri yerleştirmekti ya da 11 Eylül'e kadar bekleyip çekilmekti. Basit bir seçimdi. Kalacağız dersem, çok daha fazla asker göndermeye hazır olmamız gerekecekti" dedi.

Biden, ABC News'e verdiği röportajda ayrıca, Trump yönetiminin Taliban liderleriyle ABD'nin geri çekilmesine dayanan bir anlaşma yapması üzerine, Afganistan'daki şiddetli saldırıların son aylarda durakladığını ifade etti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum