ABB Sözcüsü Volkan Memduh Gültekin: "Çoğunluğun tahakküm girişimini kabul etmedik"

ABB Meclisi'nde yaşanan bir olay güne damgasını vurdu. AK Parti grubu söz hakkını oturum sonuna bırakarak kapanış konuşmasını yapmak istedi. Meclis tüzüğüne aykırı olan uygulama sonrasında CHP ve İYİ Parti grubu ABB Meclisi'ni terk etti.

ABB Sözcüsü Volkan Memduh Gültekin: "Çoğunluğun tahakküm girişimini kabul etmedik"
12 Nisan 2021 - 18:29 - Güncelleme: 12 Nisan 2021 - 19:02

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde bugün çarpıcı bir olay yaşandı. Meclis'teki üye çoğunluğunu referans gösteren AK Parti Grup Başkanvekili Murat Köse, kendisine defalarca söz hakkı verilmesine rağmen kürsüye gelmedi. AK Partili Meclis Başkan Vekili’nin ısrarla “Yönetmeliği biliyorum, buyurun Murat Başkan” demesine rağmen kürsüye çıkmayı reddeden AK Parti Grup Başkanvekili Murat Köse son konuşmayı yapmak için ısrar etti. Bunun üzerine Meclis’te tartışmalar çıkınca oturuma ara verildi.

Oturumun kapanışı esnasında söz alarak kürsüye gelmek isteyen Köse'ye Meclis tüzüğü örnek gösterilerek CHP ve İYİ Parti grubu tarafından tepki gösterildi.

AK Partili Meclis Grup Başkenvekili'nin uyarılara rağmen oturum kapanırken Murat Köse'ye söz vermesi üzerine ortalık karıştı. 

CHP VE İYİ PARTİ GERİ DÖNMEDİ
Ara verilen oturumda Meclis Başkan Vekili AK Partili Fatih Ünal’ın, Grup Başkanvekili Murat Köse’nin ısrarını kabul etmesi üzerine CHP ve İYİ Parti grupları Meclis salonuna geri dönmedi.

Tüzüğü hatırlatan CHP ve İYİ Partili üyeler, arada söz hakkı verilmesine rağmen Köse'nin konuşmadığını hatırlatarak, uygulamaya tepki gösterdiler.

Konu ile ilgili açıklama yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Genel Koordinatörü Volkan Memduh Gültekin, “Meclis iç tüzüğünde açık hüküm olmasına rağmen, kendi Meclis Başkanvekili dahi defalarca kürsüye davet ettiği halde ısrarla tüm kurallar ile teamülleri çiğneyerek ve "en son ben konuşacağım" diyerek çoğunluğun tahakkümünü kurmaya çalışan anlayışı kabul etmedik. Hiçbir dayatmayı kabul etmeyeceğiz. Hukuk devletinde herkes kanunlara ve yönetmeliklere uymak zorundadır. Sayısal çoğunluk kanunların üzerinde değildir. Bizim hangi şartlarda hangi mantıkla mücadele ettiğimizi Ankaralıların maşeri vicdanına havale ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Gültekin, sosyal medya hesabından o anlara ilişkin görüntüleri de paylaştı:


YORUMLAR

  • 0 Yorum