858 yıl hapsi istenen Suriyeliler, "Allah'a sığınıyoruz" deyince serbest bırakıldı!

Suriye'den getirilerek dilendirildiği tespit edilen ve yaşları 3 ila 17 arasında değiştiği açıklanan 71 çocuk hakkında görülen davada tutuklu sanık kalmadı. Duruşmada, "Allah'a sığınıyoruz, af diliyoruz. Tahliyemizi talep ediyoruz" diyen ve 858 yıl hapsi istenen 3 sanık da adli kontrol şartı ile tahliye edildi.

858 yıl hapsi istenen Suriyeliler, "Allah'a sığınıyoruz" deyince serbest bırakıldı!
19 Eylül 2021 - 15:57 - Güncelleme: 19 Eylül 2021 - 16:00

Suriye'deki iç savaş sürerken İstanbul'a getirilen ve yaşları 3 ila 17 arasında değişen 71 çocuğunun zorla dilendirildiğinin belirlenmesine üzerine sorumlular hakkında dava açılmıştı. Dava kapsamında 3'ü tutuklu olmak üzere yargılanan toplam 15 sanık bulunurken, son duruşma İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. İstanbul'daki duruşmada tutuklu sanıklar Abdo Hammud, Ahmed Hammud ve Yusef Hammud'un yanısıra sanık avukatları da hazır bulundu. 

"ALLAH'A SIĞINIYORUZ, AF DİLİYORUZ" DEDİLER
İddianamede, Suriye'den mağdur çocukları getirerek zorla dilendirdikleri, çalışmayanlara ise şiddet uyguladıkları kaydedilen sanıklar, duruşmada  "Allah'a sığınıyoruz, af diliyoruz. Tahliyemizi talep ediyoruz" dedi. 

TAHLİYELERİNE KARAR VERİLDİ
Mağdur çocukların adresinin tespiti için İl Göç İdaresi ve Emniyet Müdürlüğü'ne yazı yazılmasına karar veren Mahkeme heyeti, 'Allah'a sığınıyoruz' diyerek af dileyen örgüt lideri olan Abdo Hammud ile örgüt yöneticileri Ahmed Hammud ve Yusef Hammud'un haftada bir kez en yakın polis merkezinde imza vermeleri şartı uygulayarak tahliye edilmelerine karar verdi.

TUTUKLU SANIK KALMADI
Suriye'den getirdikleri çocukları zorla dilendiren çetenin 3 önemli isminin de adli kontrol şartı ile tahliye edilmesi üzerine davada tutuklu sanık kalmazken, Mahkeme heyeti duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. 

İDDİANAMEDEN DETAYLAR
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yazılan iddianamede ise sınır komşusu olan Suriye'de 2011'de patlak veren iç savaş sonrası ülkemize çok sayıda mülteci akınının yaşandığı ve söz konusu mültecilerin başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerde de yaşadıklarının altı çizildi. Mültecilerin içinde yaşadıkları zor koşulların anlatıldığı iddianamede, bu kişilerin terör, insan kaçakçılığı gibi faaliyetlerin kurbanı olma potansiyellerinin ise yüksek olduğu kaydedildi. 

ZORLA DİLENDİREREK HAKSIZ KAZAÇ ELDE EDİYOLAR
Hazırlanan iddianamenin devamında ise Suriye'deki savaştan ve yaşanan faciadan yaralanan bazı kişilerin, yaş aralıkları değişen çocukları Türkiye'ye getirerek, başta İstanbul ve ilçeleri olmak üzere, yurdun çeşitli bölgelerinde zorla dilendirme ve şiddet uygulama yönetimi ile haksız kazanç elde ettikleri belirtildi. 

858 YIL HAPİS CEZASI İSTENİYORDU!
İddianamede Abdo Hammud, Ahmed Hammud, Yusef Hammud, Hasan Hammud'un  "İnsan ticareti yapma", "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma"  suçlarından toplam 570 yıldan 858 yıla kadar hapis istendi. Ayrıca diğer 11 sanığın da "Suç örgütüne üye olma" ve "insan ticareti yapma" suçlarından 569 yıldan 855 yıla kadar hapsi talep edildi. İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 4 ay önce görülen duruşmada, tutuklu 13 sanıktan 10'unun tahliyesine karar verilmişti. Diğer üç isminde tahliyesiyle birlikte tutuklu kimse kalmadı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum