58 il için kısıtlamalar geri geldi!

Milyonların beklediği Kabine Toplantısı sona erdi. Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yeni kararlardaydı. Ramazan ayı ile ilgili tedbirler geldi mi, seyahat kısıtlaması uygulanacak mı risk haritası değişti mi soruları Kabine Toplantısı sonrası yanıt buldu. Risk haritasında birçok ilin rengi değişti.

58 il için kısıtlamalar geri geldi!
29 Mart 2021 - 20:53 - Güncelleme: 29 Mart 2021 - 21:36
Tüm Türkiye'de gözler Ankara'daki kritik Kabine Toplantısı sonrası koronavirüs ile mücadelede alınacak yeni tedbirlerdeydi. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan birbirinden önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:
Salgın hepimizin hayatında çeşitli zorluklara yol açmıştır. Salgının olumsuz etkilerini en alt seviyede tutmak için çalışmaya devam ettik. Sağlık alanı kadar bir diğer başarımız üretim ve ihracat tarafını sıkı tutmak olduğuna inanıyoruz. Fabrikada çarklar hiç durmadı. Salgınla mücadelede en önemli araçlardan biri olan aşılama çalışmalarında oldukça ileri bir seviyedeyiz.
İşleri azalan esnafın, turizm sekterümüzün durumlarını yakından takip ediyoruz. Devletimizin tüm imkanlarını sıkıntıya düşen kesimleri için sonuna kadar zorluyoruz. Normalleşme adımlarını atarak, kısıtlamadan bunalan milletimize nefes aldırmaya çalışıyoruz. Tedbirleri en akılcı ve makul seviyede uygulayan ülkeler arasındayız.
Salgının tedbirleri uygulamada herkesin polisi kendi vicdanı olmak zorundadır. Vatandaşlarımızdan bir kez daha temizlik maske mesafe kurallarına uymalarını istiyoruz.
Vaka sayıları artsa da yatan hasta ve yoğun bakım hasta oranları aynı düzeyde yükselmiyor. Vaka sayılarının artması bizi mevcut durumlarını gözden geçirmeye mecbur bırakmaktadır.
Vaka, hasta ve ölüm sayılarını insani ve ticari ilişkilerde olduğumuz ülkelerden hızlı düşüremezsek küresel normalleşmenin gerisinde kalırız.
Yeni risk haritası ise belli oldu. 58 şehir kırmızı kategoride yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan sokağa çıkma sınırlaması artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecektir." ifadelerini kullandı.
Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye'de yüzde 50 kapasite ve belirlenen kurallara uygun şekilde çalışabilecek
Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecek.
Çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısı, nüfusumuzun yüzde 80'ini teşkil eden 58 şehre ulaşmıştır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum