29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları İskilipli Atıf'ın adının verildiği parkta yapılacak!

Çorum'da Valilik tarafından organize edilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programında AKP'li belediye tarafından düzenlenecek olan Mehter ve Bando gösterisi, Cumhuriyet karşıtı Teali İslam Cemiyeti’nin yöneticisi İskilipli Atıf'ın adının verildiği parkta yapılacak. Söz konusu olaya CHP'den tepki geldi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları İskilipli Atıf'ın adının verildiği parkta yapılacak!
27 Ekim 2021 - 09:44

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi tarafından açıklanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programı kapsamında çeşitli kurumlar farklı etkinlikler düzenlemeye başladı. Programda AKP’li Çorum Belediyesi de, Mehter ve Bando gösterisi ile yer aldı. Ancak, belediyenin gösteriyi yapacağı yer, vatana ihanet suçundan 1926 yılında idam edilen İskilipli Atıf’ın adının verildiği parkın olması tepki çekti.

“CUMHURİYET DÜŞMANININ ADININ VERİLDİĞİ PARKTA KUTLAMA MI OLUR?”
Sözcü'nün haberine göre, CHP Belediye Meclisi Grup Başkanı Tuncay Yılmaz, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ve Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’ın geçen yıl İskilipli Atıf için mezarı başında yapılan anma törenine de katıldıklarını hatırlatarak, “Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinin bir bölümünü de olsa Cumhuriyetin kurucuları ve Kuvayi Milliye düşmanının adının verildiği bir parkta kutlanmasının kabul edilemez. İskilipli Atıf'ın ikinci başkanlığını yaptığı Teali İslam Cemiyeti, 26 Eylül 1919'da yayımladığı Milli Mücadele karşıtı bildiri, Kuvayi Milliyeciler için ‘adi eşkıya, ‘kudurmuş haydutlar', ‘aldanmışlar' ifadelerini kullandı.

Söz konusu bildiri Yunan uçakları tarafından Anadolu'nun çeşitli yerlerine atılarak Milli Mücadele'nin önünün kesilmesi amaçlanmıştı. Hal böyleyken valinin ve belediye başkanının İskilipli Atıf’a ne özlemi olduğunu bir türlü anlayamadık. Kentte başka bir yer mi yok?  Cumhuriyet düşmanının adının verildiği parkta kutlama mı olur? Vali beyden, Türkiye Cumhuriyeti valisi gibi davranmasını bekliyoruz” diye konuştu.

VALİ MEZARI BAŞINDA ANMIŞTI
Cumhuriyet karşıtı faaliyetleri sebebiyle, İstiklal Mahkemeleri tarafından idam edilen Teali İslam Cemiyeti’nin yöneticisi İskilipli Atıf, idamının 95. senesinde kabri başında Çorum Valisi, AKP milletvekilleri, rektör ve kaymakamın katılımıyla anılmıştı. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum