2021 yılı felaketleri devam ediyor! 439 yıl önce yaşanan 'dev Güneş fırtınası' yeniden yaşanabilir

Bilim insanları, en son 1582 yılında yaşanan dev Güneş fırtınasının günümüzde yeniden yaşanabileceğini duyurdu.

2021 yılı felaketleri devam ediyor! 439 yıl önce yaşanan 'dev Güneş fırtınası' yeniden yaşanabilir
02 Nisan 2021 - 12:31 - Güncelleme: 02 Nisan 2021 - 12:42
Bilim insanları, günümüzden 439 yıl önce gerçekleşen ve 3 gece boyunca gökyüzünün adeta alevler içinde yanıyormuş gibi görünmesine yol açan dev güneş fırtınasının, içinde bulunduğumuz yüzyılda tekrarlanabileceğini açıkladılar.

2020 yılında sık sık duymaya alıştığımız felaket haberleri, 2021 yılında da karşımıza çıkmaya devam ediyor. Web Tekno'dan Beyazıt Kartal'ın haberine göre Cornell Üniversitesi'nden gök bilimciler ve Portekizli astronomlar tarafından yapılan açıklamalarda sonuncusu 1582 yılında kayda geçen dev güneş fırtınalarının bir yenisi, içinde bulunduğumuz yüzyılda gerçekleşebilir. 

Gökyüzünü üç gece boyunca yaşıyormuşçasına aydınlatan olay ile ilgili olarak Avrupa ve Asya'daki düzinelerce şehirde kayıtlar bulmak mümkün. Olayla ilgili olarak ortaya çıkarılan metinlerden birinde dev güneş fırtınaları ile ilgili olarak “Gökyüzünün tamamı alevler içinde gibiydi; sanki gökyüzü yanıyordu” ifadeleri yer alıyor.

DEV GÜNEŞ FIRTINASI YAŞAM KOŞULLARINI ETKİLEYEBİLİR

Günümüzden 439 yıl önce gerçekleşen dev güneş fırtınaları ile ilgili kayıtları ve günümüz Güneş faaliyetlerini inceleyen bilim insanları, içinde bulunduğumuz yüzyılda benzer bir dev güneş fırtınası gerçekleşebileceğini aktardılar. Günümüzden yüzyıllar önce gerçekleşen fırtına, müthiş bir korkuya neden olsa da ciddi bir hasara neden olmamıştı. 


Güneş fırtınaları, Güneş’teki olağan dışı patlamaların etkisiyle yüklü parçacıkların, elektronik cihazlarla etkileşime girdiklerinde ciddi hasarlara sebebiyet verebilir. Dev güneş fırtınasında yörüngede dönen uydu, bilgisayarlar, telefonlar gibi tüm elektrik şebekesi kesilme ve aksama tehlikesiyle karşılaşabilir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum