17-25 Aralık sonrasında Erdoğan Bayraktar'ın vakfına vergi muafiyeti verilmiş!

AKP'li eski bakan Erdoğan Bayraktar'ın 17-25 Aralık davaları için “Dosyamda ne varsa A’dan Z’ye kadar doğrudur” açıklaması yapmasının ardından yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Bayraktar'ın kurduğu Vatan Eğitim ve Teknoloji Vakfı’nın Yüce Divan oylamasından 5 ay sonra vergi muafiyeti aldığı ortaya çıktı.

17-25 Aralık sonrasında Erdoğan Bayraktar'ın vakfına vergi muafiyeti verilmiş!
02 Eylül 2021 - 08:54

AKP'li eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonları ile ilgili "Dosyada ne varsa kabul ediyorum, benim suçum. Telefondaki konuşmalar bana aittir, tapeler bana aittir, renkli çekilen kameralar, teknik takiptekilerin hepsi bana aittir" ifadelerini kullanmıştı. Bayraktar'ın itirafı sonrasında yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

Cumhuriyet'ten Tuğba Özer'in haberine göre, Bayraktar’ın kurduğu Vatan Eğitim ve Teknoloji Vakfı’nın operasyondan 2 yıl, Yüce Divan oylamasından 5 ay sonra vergi muafiyeti aldığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyaset sahnesine çıkmasının ardından kariyer basamaklarını hızla tırmanan Erdoğan Bayraktar, 2000-2001 yıllarında Ankara Büyükşehir Belediyesi Metropol İmar A.Ş’de Genel Müdürlük yaptıktan sonra, 2002’nin aralık ayında atandığı Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı görevini 10 Mart 2011 tarihine kadar sürdürdü. TOKİ’deki görevinden ayrılarak AKP’den aday olan Bayraktar, 11 Haziran 2011 seçimlerinde Trabzon milletvekili seçildi. Bayraktar 20 yıllık siyasi ortaklıkları bulunan Erdoğan tarafından “Çevre ve Şehircilik Bakanı” olarak görevlendirildi. 17-25 Aralık 2013’te gerçekleştirilen operasyonlara kadar görevini sürdüren Bayraktar, yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarında adı geçen dört bakandan biri oldu. Soruşturma dosyasında  çok sayıda dinleme kaydı çıkan Bayraktar, 25 Aralık’ta, bakanlık ve milletvekilliği görevinden istifa ederken “Ne yaptıysam Başbakan’ın talimatıyla yaptım. Başbakan’ın istifa etmesi gerekir” diyerek Erdoğan’ı hedef aldı. 

YÜCE DİVAN'A GİTMEKTEN KURTULDU, SİYASETTEN ÇEKİLDİ
5 Ocak 2015’te Meclis’te yapılan oylama sonucunda AKP’lilerin oylarıyla Yüce Divan’a gitmekten kurtulan Bayraktar, siyaset sahnesinden çekildikten sonra 1973’te kurduğu Bayraktar İnşaat ve Taahhüt adlı aile şirketinin başına tekrar geçti. 36 milyon sermayesi bulunan şirketin yönetim kurulu başkanlığını Erdoğan Bayraktar, yardımcılığını eşi Emine Bayraktar yapıyor. Şirketin eski yönetim kurulunda 17-25 Aralık sürecinde diğer 3 bakanın çocuğuyla birlikte gözaltına alınan oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar yer alıyordu. Ticaret Sicili kayıtlarına göre Bayraktar, TOKİ başkanıyken 475 bin TL olan şirket sermayesi, önce 1 milyon 700 bin TL’ye, sonra 5 milyon TL’ye ve nihayetinde 17 Aralık operasyonundan iki hafta önce de 25 milyon TL’ye yükselmişti.

Bayraktar’ın Yüce Divan’dan kurtulmasından 5 ay sonra 2007 yılında kurduğu ve başkanlığını yaptığı Vatan Eğitim ve Teknoloji Vakfı’nın bakanlar kurulu kararıyla 2015’te vergi muafiyeti alması dikkat çekti. 

VERGİDEN MUAF 297 VAKIF
Gelir İdaresi Başkanlığı’nın verilerine göre; Türkiye’de vergiden muaf 297 vakıf bulunuyor. Bu vakıfların 108’ine AKP dönemide vergi muafiyeti tanındı. AKP döneminde vergi muafiyeti tanınan vakıflar arasında, iktidara yakınlığıyla ve yönetiminde Erdoğan’ın çocuklarının da yer aldığı Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM) , Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) Vakfı, Albayrak Vakfı ve Ensar Vakfı gibi vakıfların yanı sıra çok sayıda cemaat vakfı da bulunuyor. Nur Cemaatine bağlı, Suffa Vakfı, Erenköy Cemaati’ne yakın Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı da muafiyet alan vakıflar arasında.   


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Vatandaş
    1 ay önce
    Vakfına muafiyet alınca susmuş. Şimdi neyin karşılığı susacak veya susturulacak ?