1.6 milyon doz aşı toplatıldı: Japonya'dan Moderna kararı

Moderna aşısında çarpıcı bir gelişme yaşandı. Japonya Sağlık Bakanlığı, Moderna'nın koronavirüs aşılarında "yabancı maddeler" tespit edildiği gerekçesiyle 1.63 milyon dozu toplatma kararı aldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

1.6 milyon doz aşı toplatıldı: Japonya'dan Moderna kararı
26 Ağustos 2021 - 13:59 - Güncelleme: 26 Ağustos 2021 - 14:11
Dünyada koronavirüse karşı aşılama devam ederken vaka sayılarıda artışa geçti. Son haftalarda Japonya'da gözlenen rekor seviyedeki vaka artışı sonrasında dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

AŞININ KULLANIMI DURDURULDU
Sözcü'nün aktardığına göre, Japonya Sağlık Bakanlığı, ABD’li ilaç üreticisi Moderna tarafından geliştirilen koronavirüs aşılarının kullanımını durdurma kararı aldı. 16 Ağustos’tan bu yana ülkedeki 8 aşı merkezinde 39 kullanılmamış aşı tüpünde “yabancı madde” tespit edildiği açıklanırken, Japonya Sağlık Bakanlığı olası risk nedeniyle aynı partide üretilen 1.63 milyon dozun kullanımının durdurulmasına karar verdi.

Buna rağmen şimdiye kadar aşılara bağlı olağandışı sağlık sorununun bildirilmediği aktarıldı. Moderna aşılarının ülkedeki dağıtımını üstlenen Japon ilaç firması Takeda da aşı içinde bulunan maddelerin içeriğinin henüz tespit edilemediğini duyurdu. Söz konusu aşı dozlarının aynı zaman diliminde İspanya’da üretildiği kaydedilirken, süreçle ilgili detaylı inceleme yapılacağı öğrenildi.

MAYIS AYINDA ONAYLANDI
Japonya hükümeti, Moderna üretimi Covid-19 aşısının 18 yaş ve üstü kişilerde acil durumlarda kullanımına geçtiğimiz Mayıs ayında onay vermişti. Moderna aşıları ilk olarak Tokyo ve Osaka’da Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) tarafından kurulan kitlesel aşılama merkezlerinde ve yerel yönetimler, şirketler ile üniversiteler tarafından yürütülen aşılama programlarında kullanılmıştı. Temmuz ayında ise Moderna aşısının 12-17 yaş arasında kullanımına izin verilmişti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum