Merkez Bankası Başkanı'ndan 128 milyar dolar açıklaması

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 128 milyar dolar tutarındaki rezervin akıbetine ilişkin bir açıklama yaptı.

Merkez Bankası Başkanı'ndan 128 milyar dolar açıklaması
16 Nisan 2021 - 15:13 - Güncelleme: 16 Nisan 2021 - 15:39

Cumhuriyet Halk Partisi'nin gündeme getirip, il ve ilçe binalarına pankartlarını astığı "128 milyar dolar nerede" sorusu gündemdeki yerini koruyor. İktidar kanadından gelen farklı açıklamaların ardından bir açıklama da Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan geldi.

Kavcıoğlu, döviz alım-satımlarının koordinasyon içerisinde yapılabilmesi için Şubat 2017'de Hazine Müsteşarlığı ile protokol imzaladıklarını bildirdi. "Protokolle sağlıksız fiyat oluşumunun engellenmesine, döviz piyasalarındaki arz-talep dengesine ve likidite tesisine katkıda bulunuldu" ifadelerini kulanan Başkan Kavcıoğlu, "Söz konusu döviz işlemleri, işlem platformları üzerinden o günkü piyasa koşulları ve fiyatları çerçevesinde gerçekleştirilmiştir" dedi.

"Herhangi bir kesime, banka veya firmaya ayrıcalıklı döviz işlemi gerçekleştirilmesi söz konusu değildir" diyen Kavcıoğlu, "Anılan platformlarda piyasa dinamiklerinden bağımsız, piyasa dışı fiyatlardan belirli taraflar seçilerek işlem yapılması mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, "Bilanço varlık yükümlülük denkliği açısından bakıldığında, ortada kaybolmuş bir varlıktan bahsetmek mümkün değildir" derken "TCMB, görev ve sorumluluk alanlarındaki bilgi ve verileri uluslararası standartlar dahilinde son derece şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşmaktadır" şeklinde devam etti.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • atabey
  2 hafta önce
  Bu ne şimdi ne dedmişki anlayan beri gelsin nerdeymiş bu paralar.Adamlar aklımızla alay ediyorlar.
 • Adam
  3 hafta önce
  Şahap dam üstünde saksağan türünde bir açıklama olmuş. Bu hazine neden boşaldı sen ondan bahset hele?