İngiltere Başbakanı Johnson'dan Kuzey İrlanda açıklaması: Yaşanan şiddet olaylarından endişeliyim

Kuzey İrlanda'da İngiltere ile birlik yanlıları otobüsü ateşe verirken, İngiltere Başbakanı Boris Johnson şiddet olaylarından derinden endişelendiğini bildirdi. Olayların iki tarafı ayıran ve 'barış duvarı' olarak bilinen Shankill Yolu yakınlarında meydana geldiği belirtildi.

İngiltere Başbakanı Johnson'dan Kuzey İrlanda açıklaması: Yaşanan şiddet olaylarından endişeliyim
08 Nisan 2021 - 18:44 - Güncelleme: 08 Nisan 2021 - 19:39
Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'ta ayrılıkçı Sinn Fein partisi üyeleri ve yetkililerinin bir cenaze töreni sırasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) yasaklarını ihlal etmesine birlik yanlılarının tepki göstermesi sonucu geçen hafta başlayan gösteriler devam ediyor.

Avrupa Birliği (AB) ile varılan Brexit anlaşması gereği Kuzey İrlanda ve Birleşik Krallık'ın geri kalanı arasında ticarete sınırlama getiren düzenlemenin de diğer sebebi oluşturduğu gösterilerde otobüs ateşe verildi.

Bir foto muhabirinin saldırıya uğradığı olaylarda polise taşlarla saldıran birlik yanlıları, ayrılıkçılarla da çatışırken, çok sayıda polisin atılan taşlar nedeniyle yaralandığı kaydedildi.

​Olayların iki tarafı ayıran ve 'barış duvarı' olarak bilinen Shankill Yolu yakınlarında gerçekleştiği ifade edildi.

FARKLILIKLAR ŞİDDET İLE ÇÖZÜLMEZ
Yaşananları kınayan Başbakan Boris Johnson, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Kuzey İrlanda'daki şiddet olayları, özellikle halkı ve işletmeleri koruyan polise yönelik saldırılar, bir otobüs şoförüne ve bir gazeteciye saldırı, beni derinden endişelendirdi" ifadesini kullandı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum