Türk Hava Kurumu'nun 'hurda' denilen yangın söndürme uçakları sağlam çıktı!

Türkiye'de Temmuz ayı sonunda başlayan orman yangınları sırasında "Hurda, uçamaz" denilen Türk Hava Kurumu'na (THK) ait uçakların sağlam olduğu ortaya çıktı. Uçakların bakımlarının yapılarak hazır hale getirileceği belirtildi.

Türk Hava Kurumu'nun 'hurda' denilen yangın söndürme uçakları sağlam çıktı!
14 Kasım 2021 - 09:38
Türkiye yaz aylarında orman yangınlarıyla sarsılmıştı.Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin “Bu uçaklar hantal, hurda uçamaz, motorları çalışmıyor” dediği Türk Hava Kurumu'na ait yangın uçaklarından 4'ünün çalışabilir durumda olduğu ortaya çıktı.

THK Kayyum Heyeti Başkanvekili Abdullah Kaya, THK'daki 9 yangın söndürme uçağından 3'ünün büyük bakım ihtiyacı nedeniyle atıl durumda olduğunu 6'sının ise yangınla mücadeleye katılabileceğini açıkladı.

Kaya, şu ifadeleri kullandı:
"TUSAŞ, 4 uçağın revizyon malzemelerinin tedarikini ücretsiz olarak yapmaya başladı. İmzaladığımız sözleşme gereği, mevcut malzemelerden depolarında bulunanları teslim ettiler. Depolarında bulunmayan malzemeler için de tedarik yaptığımız yurt dışı firmalarla irtibata geçerek ve bu malzemeleri kısa sürede temin ederek bize teslim edecekler. THK olarak yangın sezonuna yetiştirmek üzere 4 uçağımızı hazırlayacağız. 6 uçaktan geriye kalan 2 yangın söndürme uçağı için 2,5 milyon dolar gibi bir paraya ihtiyacımız var, bunu da karşıladığımız takdirde 6 uçak da yangın söndürme sezonuna hazır hale gelebilecektir."

“VİZONTELE” DEMİŞTİ
Tarım Orman Bakanı Pakdemirli THK'nın uçakları için bugüne kadar hep “uçamaz” demiş ve önceki gün TBMM Plan Bütçe Komisyonunda da “THK'nın elindeki uçaklar yorgun, motorları çalışmıyor. 4 milyon dolara filan olacak iş de değil olsa bile… O uçak full yakıt, 2,5 tondan fazla su atamıyor, ekonomik olması gerekiyor. Ben 10 -12 ton su atıyorum bir defada'' demişti. Bakan, yangınlar sırasında da ''Vizontele'de vardı ya, kaputu açıyorlar, motor yok. Güvensiz, binmek isteyenler buyursun binsin'' açıklaması yapmıştı.


 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Mühendis
  2 hafta önce
  Devran döner, hesabı sorulur.
 • Dayı
  2 hafta önce
  Sönen hayatlar, yıkılan umutlar ve hayaller, yok olan milli servet, milyonlarca ağaç ve börtü böcek vebali kimde?