TBMM, Erdoğan'ın İsmet İnönü hakkındaki sözlerini yalanladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir televizyon programında, İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanı olduğu dönemde TBMM kürsüsünden darbe tehditleri savurduğunu öne sürdü. Meclis Başkanlığı ise tutanaklarda bahse dair beyanın bulunmadığını söyledi.

TBMM, Erdoğan'ın İsmet İnönü hakkındaki sözlerini yalanladı!
09 Temmuz 2021 - 11:18
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün TBMM’de darbe tehditleri yaptığını iddia etti. Erdoğan, İnönü’nün “Buraya gelirken dışarıda Meclis binasını kuşatmış bir tabur asker gördüm. Başlarında genç bir binbaşı vardı. Çağırın binbaşıyı, beni alıp götürmesini söyleyin. Bakalım emrinize itaat edecek mi? Size bunun aksi bir teklifim de var. Binbaşıyı ben çağırayım ve Meclis’i feshettireyim. Bunu ister misiniz? İhtilal olacak ve siz bundan kurtulamayacaksınız” dediğini öne sürmüştü.

ERDOĞAN’IN İDDİASI, MECLİS TUTANAKLARINDA YOK
Odatv’nin haberine göre, Erdoğan’ın İnönü hakkında söylediği sözleri Meclis Başkanlığı yalanladı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Erdoğan’ın İnönü hakkında öne sürdüğü iddiaları TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a sordu. Özel, “Bu sözler Meclis kayıtlarında yer alıyor mu” soru önergesini TBMM BaşkanıŞentop’a yöneltmesinin üzerine Şentop, “TBMM Genel Kurul tutanakları incelenmiş olup soru önergesinde belirtilen ifadeler tutanaklarda tespit edilememiştir” dedi. 

Özel, Erdoğan’ın doğru söylemediğini bir kez daha kanıtladığını belirtirek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan AKP Genel Başkanı, son anketlere yansıyan ciddi oy kayıpları, kamuoyundan kendisine ve partisine yönelen eleştiriler nedeniyle birkaç aydır sıklıkla yalana başvurmak zorunda kalmıştır” ifadelerini kullandı.

“ERDOĞAN, ÜLKEYE ÖZÜR BORÇLU”
Yalan söylediği kanıtlanan Erdoğan’ın ülkeye özür borçlu olduğunu belirten Özel, ”Söylenmemiş sözleri söylenmiş gibi göstererek yakın siyasi tarihi değiştirmeye çalışan bir algı yaratmak isteyen AKP Genel Başkanı’nın, İnönü ailesinden ve tüm ülkeden özür dilemesi gerekmektedir. Artık, Erdoğan’ın ağzından çıkan her söz teyide muhtaç sözlerdir” dedi. 

Öte yandan Özel; Erdoğan’ın, İnönü hakkında demokrasiye vurgu yapan, darbe olasılığına karşı duran yığınla sözü varken hiç söylenmemiş sözleriyle 27 Mayıs darbesine zemin hazırladığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek  “TBMM Başkanlığınca soru önergeme verilen yanıtla Erdoğan’ın, ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün hiç var olmayan sözlerini ona atıf yaparak kullandığı aleniyet kazanmıştır. Tayyip Erdoğan daha sonra yurt dışında aşıların ücretli olduğu başta olmak üzere doğru olmayan çokça ifade kullanmıştır” açıklamasını yaptı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum