Sürat Kargo'ya en yüksek teklif veren şirket 2 hafta önce kurulmuş, sahibi Kartal İmam Hatip mezunu!

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, Sürat Kargo'nun Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yapılan ihalesi öncesinde Port Kargo diye bir şirket kurulduğunu, şirketin tek bir ortağının da Ensar Vakfı'nda yöneticilik yapmış olan Halil İbrahim Bacacı olduğunu yazdı.

Sürat Kargo'ya en yüksek teklif veren şirket 2 hafta önce kurulmuş, sahibi Kartal İmam Hatip mezunu!
10 Ağustos 2021 - 09:16
Sürat Kargo’nun Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ihalesinde satışı için en yüksek teklifi veren şirketin 2 hafta önce kurulduğu ve kurucusunun Ensar Vakfı’nda yöneticilik yaptığı ve Kartal İmam Hatip mezunu olduğu ortaya çıktı. 

FETÖ operasyonları sonrasında el konulan 800 şirketten yalnızca biri olan Sürat Kargo, 29 Temmuz tarihinde TMSF’de ihaleyle satışa çıkarıldı. Sürat Kargo'nun ihalesini, 2 hafta önce kurulan Port Kargo diye bir şirketin en yüksek teklifi 335.5 milyon lira ile vererek aldığını veo şirketin kurucusunun da Ensar Vakfı'nda yöneticilik yapmış olan Kartal İmam Hatip mezunu Halil İbrahim Bacacı olduğu öğrenildi. 

Sözcü yazarı Çiğdem Toker’in haberine göre, FETO soruşturması kapsamında el konulan Sürat Kargo ve Surat Lojistik için, TMSF’nin yaptığı ihalede, en yüksek teklif (335.5 milyon TL) kamuoyuna duyurulmuş ancak teklifin sahibi açıklanmamıştı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu düzenlediği basın toplantısında, ihaleye dair birçok önemli soru yöneltirken en yüksek teklif sahibinin Port Kargo adlı bir şirket olduğunu söyledi.

Toker, yazısının devamında Ensar Vakfı’nda yöneticilik yapmış Halil İbrahim Bacacı için “Eğer içinde TURGEV, TÜGVA, TÜRKEN, Ensar geçen haberlerin düzenli okuruysanız bu ismi hatırlayabilirsiniz. Bacacı, Ensar Vakfı'nın yanı sıra TÜRGEV ile Ensar'ın ABD'de kurduğu TÜRKEN'de yöneticilik yapmış bir isim” dedi. 

Yazının devamı şöyle; 
Panout A.Ş adlı şirketiyle, IBB yönetimi AKP'deyken 1066 akıllı durak ihalesiyle gündeme gelmiş, sonra da icra takibi yapıldığı haberleri çıkmıştı. 

Bilal Erdoğan'ın mezun olduğu Kartal İmam Hatip mezunu olan Bacacı'nin şirketi, TMSF ihalesinde ipi göğüsleyen şirket olacak mi? Port Kargo ve Lojistik A.Ş'nin bağımsız bir şirket mi yoksa TÜRGEV, Ensar, Türken gibi vakıflarla iktisadi/organik bağlanı var mı ve olacak mı gibi sorular da cevap bekliyor.

Ama TMSF'nin cevaplaması gereken asıl soru şu olmalı: Sürat Kargo beş ay önce kurulup, ihaleden üç hafta önce amaçlarına posta ve kargo taşımacılığını eklemiş bir şirkete mi verilecek?

En yüksek teklifi Kuşoğlu'nun belirttiği Port Kargo verdiyse, bu şirketin bu ölçekteki bir ihaleye girebilecek mali gücü nereden kaynaklanıyor?

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Vatandaş
    2 ay önce
    MaşaALLAH . Allah nazardan saklasın. Vatanın tapusunu verelim bitsin bu iş.