"Hilafeti ilan edeceğiz" dedi, şeriat çağrısı yaptı, Savcılık "İfade özgürlüğü" saydı!

Yeniden Refah Partisi İstanbul yöneticisi Sadık Tunç’un "‘Hilafeti ilan edeceğiz" diyerek şeriat çağrısı yapması sonrasında skandal bir karar verildi. Savcılık, Tunç'un sözlerini ifade özgürlüğü saydı.

"Hilafeti ilan edeceğiz" dedi, şeriat çağrısı yaptı, Savcılık "İfade özgürlüğü" saydı!
14 Haziran 2021 - 09:39 - Güncelleme: 14 Haziran 2021 - 10:33

Yeniden Refah Partisi İstanbul Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Sadık Tunç, geçtiğimiz aylarda sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Hilafeti ilan edeceğiz" diyerek şeriat çağrısında bulunmuştu. Tunç'un paylaşımı hakkında başlatılan soruşturmada "kovuşturmaya yer olmadığına" karar verildi.

Tunç'un şeriat çağrısında bulunduğu paylaşımının "İfade özgürlüğü kapsamında yer aldığı" savunuldu.

Tunç, hilafetin kaldırılışının yıldönümü olan 3 Mart’ta, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Sanıyor musunuz ki hilafet yeniden bu topraklara hâkim olmasın. Ömrünü Rızayı İlahiye adamış bir İslam halifesinin gölgesinde, Şeriatı Garrai Muhammediyye’yi ilan edeceğimiz günler yakındır. Çünkü Allah nurunu tamam edecek. Cenk, Cihad, Şehadet” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhuriyet'in haberine göre, HKP Genel Sekreter Yardımcısı avukat Tacettin Çolak, karara tepki göstererek, "Karar, yürürlükte olan yasalara uygun olmadığı gibi hukukun genel ilkelerini de ayaklar altına alan keyfi bir karardır. Savcı, bu kararı ile suç işlemiştir" dedi.

"SAVCI SUÇ İŞLEDİ"
Savcılık, 6 Haziran’da, “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı verdi. İfade özgürlüğüne ilişkin bazı kararlara atıf yapan savcı, paylaşımın “kin ve nefret duygularının oluşumuna veya mevcut duyguların pekişmesine etkide bulunmadığını, kamu güvenliği açısından açık veya yakın bir tehlike oluşturabilecek nitelikte olmadığını ve paylaşımlarda yer alan düşünce açıklamalarının anayasa tarafından teminat altına alınmış olan ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu” savundu. Karara tepki gösteren HKP Genel Sekreter Yardımcısı avukat Tacettin Çolak, “Savcılığın verdiği takipsizlik kararı, yürürlükte olan yasalara uygun olmadığı gibi hukukun genel ilkelerini de ayaklar altına alan keyfi bir karardır. Bunlar, cumhuriyeti ortadan kaldırıp hilafeti getirmenin başlangıç adımlarıdır. Kendilerine cumhuriyeti koruma, kollama görevi verilen cumhuriyet savcıları da bunu hoşgörü ile karşılamaktadır. Savcı, bu kararı ile suç işlemiştir. İtiraz dilekçemizde savcının görev suçlarına da değineceğiz” ifadelerini kullandı.


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum