Gözaltına alınan amirallerin avukatı Şule Nazlıoğlu Erol'dan açıklama

Montrö Bildirisi'ne imza attıkları için sabah operasyonla gözaltına alınan 10 emekli amiralin avukatlarından Şule Nazlıoğlu Erol, amiralleri ziyaret ettikten sonra açıklamalarda bulundu. Erol, Avukat Celal Ülgen'in dün yaptığı tartışma yaratan açıklamaların doğru olmadığını belirtti.

Gözaltına alınan amirallerin avukatı Şule Nazlıoğlu Erol'dan açıklama
06 Nisan 2021 - 13:05 - Güncelleme: 06 Nisan 2021 - 13:20
Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili bildiriye imza attıkları gerekçesiyle sabah operasyonuyla gözatlına alınan 10 emekli amiralin avukatlarından Şule Nazlıoğlu Erol, açıklama yaptı. Erol, amirallerin açıklamanın "bildiri" değil duyuru olduğunun altını çizdiklerini belirterek, "“İçerik yanlış mı? Ülke çok ciddi bir süreçten geçiyor. Bugün konuşmayacaklar da ne zaman konuşacaklar”  dedi. 

Avukat Celal Ülgen'in gözaltındaki amirallerin “Metni imzaladık ama biz yazmadık, hazırlayan Ergün Mengi” dediğini iddia etmesinin ardından yaşanan tartışmalara değinen Avukat Şule Nazlıoğlu Erol, gözaltındaki amirallerden biri hariç, 9’nun avukatlığını kendisinin yaptığını belirterek, Celal Ülgen’in açıklamalarının doğru olmadığını, soruşturmanın selameti açısından şimdilik buna ilişkin bilgi veremeyeceğini kaydetti.

ÇARŞAMBA İFADE VERİP PERŞEMBE ADLİYEYE SEVK EDİLECEKLER
Alican Uludağ'ın haberine göre, Gözaltındaki 10 kişiden 5’nin Balyoz davasında tutuklu yargılanıp beraat ettiğini anımsatan Erol, savcılığın ifadeye davet ettiği 4 kişinin Çarşamba günü emniyete geleceğini, ifadelerin Çarşamba günü alınabileceğini, Perşembe de adliyeye sevk olabileceğini kaydetti.

"BU İNSANLAR KAÇACAK KİŞİLER DEĞİL"
Amirallerin sabah saatlerinde gözaltına alınmasını eleştiren Erol, “Bu doğru bir uygulama mı? Sabah 6’da ev basmaları doğru mu? Asla! Adil yargılanma açısından bunu kabul etmiyoruz. Bu insanlar kaçacak kişiler değil. Çağırdığınızda kendileri zaten gelir” ifadesini kullandı.

Avukat Erol, yapılan açıklamanın “bildiri” olmadığını vurgulayarak, “Bunun altını çiziyorlar bir kere. Sadece duyurudur” dedi. Bunun altında sadece imzalarının olduğunu anımsatan Erol, “İçerik yanlış mı? Ülke çok ciddi bir süreçten geçiyor. Bugün konuşmayacaklar da ne zaman konuşacaklar” diye sordu.

Suçlama konusu TCK’nin 316/1 maddesindeki atılı “Suç için anlaşma” suçunun unsurları olmadığını ifade eden Erol, “Kanun elverişli vasıtalardan bahsediyor. Emekli insanlar hangi elverişli vasıtasıyla yapacaklar. Artık her sıkıntıda darbe söylentisi çıkarılıyor” dedi.

"NEZARETHANEDE ŞARTLAR ÇOK KÖTÜ"
Avukat Erol, gözaltındaki emekli amirallerin tutulduğu konuşların nasıl olduğuna ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi:

“Şuan TEM’de nezarethanede tutuluyorlar. Şartlar çok kötü. Önce üçer kişi tutuluyordu, ancak Koronavirüs nedeniyle itiraz ettik. Şimdi ikişerli şekilde kalıyorlar. Orada gördüğüm manzara nedeniyle ofise ağlayarak döndüm. Kaldıramıyorum böyle görüntüleri. Tecrübesinden yararlanacağınız insanları gözaltında tutuyorsunuz.”

RENGİN GÜRDENİZ'DEN 'AVUKAT' AÇIKLAMASI
Gözaltına alınan emekli amiral Cem Gürdeniz'in eşi Rengin Gürdeniz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla avukatlarının Şule Nazlıoğlu Erol olduğunu duyurdu.

Gürdeniz, "Şunu hassasiyetle vurgulamak isterim ki eşim Cem Gürdeniz'in avukatı Şule Nazlıoğlu Erol'dur. Bu konuda yorum yapma yetkisi ondadır. Bilginize." ifadelerini kullandı.

Avukat Celal Ülgen, dün Halk TV yayınına katılarak amirallerle görüştüğünü ve gözaltındaki amirallerin "Metni imzaladık ama biz yazmadık, hazırlayan Ergün Mengi” dediğini iddia etmişti. Ülgen'in amirallerin avukatı olmadığı anlaşıldı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum