Aykırı Medya

BEKA İLE SÜR(ÜN)DÜRMEK

BEKA İLE SÜR(ÜN)DÜRMEK
Avatar
Berkhan Keskin( berkhankeskin@aykiri.com.tr )
35
03 Nisan 2019 - 1:22

Siyasilerin bu zamandaki daha doğrusu seçim öncesinde yeni sözcük modası olarak beka sözcüğünü belirlediler. Her açılan haber kanalında hiç kuşkusuz en az 10 defa beka sözcüğünü işittik. Seçim zamanı yaklaşınca ise beka artık sorun olarak dile getirildi. Beka sorunu diye bir şey çıkardılar. Gel gelelim 10 küsur yıldır iktidar olan parti seçimi kaybederse beka sorunu olacağı vurgusu yaptı. Bununla da kalmadı çeşitli görevlerde bulunan yandaşları , partimize oy ver cennete git ya da partimize oy verirsen Allah hesap sormaz gibi akla hayale sığmayacak şeyler söylediler.

İnsan için en keskin iki duygu vardır : Din ve milliyet duygusu. Bu duygular her zaman rantta ihtiyaç duyanların ekmek kapısı olmuştur. Çekinmeden, sıkılmadan rant arayan insanlar, insanların duygularını da kendi çıkarlarına alet etmişlerdir. Yalan ve riyakarlığın bini bir para iken doğruluk ve dürüstlük arka kapıdan çıkmıştır. Tıpkı adalet saraylarına siyasetin girip adalet dediğimiz hayati olgunun arka kapıdan çıkması gibi.  

Köşe başlarında , kahvehane köşelerinde , akraba ziyaretlerinde konuşulan siyaset konusu insanları günbegün ayrıştırmaya ve karanlık bir geleceğe doğru itiyor. Ancak ülkede yaşanan her olaydan bütün vatandaşlarında sorumluluk duyması en önemli husustur. Gençler için gelecek , anne-babalar için iş, güç , yaşam şartları belirsiz bir şekilde yaşanırken, halka balık tutmayı değil de balık vererek dilenci konumuna düşürmek bekanın varlığı ile kesinlikle açıklanamaz. Bu olsa olsa  rant bekası olur ki görünen köy kılavuz istemez. 

Bir bakalım insanlarımıza, ekonomiden , askeri uzmanlıktan , ülke yönetiminden, futboldan ve daha  birçok konuda bilgisi ve ilgisi artmaktadır. Bu tehlikelidir. Çünkü, bu konular uzmanlık gerektiren, işin ehli insanlara verilmesi gereken konulardır. Liyakat değil de hasım olayı ile atama olursa sonucu böyle olur. Bu demektir ki  bu işler olması gerektiği gibi hakkı ile yapıl(a)mıyor.

Aidiyet duygusunun olmadığı yerde bırakın durmayı nefes bile alamazsınız.

İnsanların ne isteği bellidir: güvenlik ve adalet. Bu iki olgu sağlanamadığı sürece beka kelimesi, içi helyum gazı ile dolu bir balondur. Bu balon göğe yükselir, yükseldikçe şişer ve sonunda patlar. 

Tarih tekerrürden ibarettir!
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.