ASELSAN satıldı mı? ASELSAN satıldı iddiasıyla ilgili Resmi açıklama geldi!

ABD merkezli Bloomberg, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Türk savunma sanayinin önde gelen kuruluşlarından biri olan ASELSAN'ı satın almak istediğini yazmış ve bir heyetin Ankara'da olduğunu yazmıştı. Söz konusu iddiaların ardından resmi açıklama geldi. İşte detaylar...

ASELSAN satıldı mı? ASELSAN satıldı iddiasıyla ilgili Resmi açıklama geldi!
08 Aralık 2021 - 12:39 - Güncelleme: 08 Aralık 2021 - 15:07

ABD merkezli finans ajansı Bloomberg, Birleşik Arap Emirlikleri'nden bir heyetin Ankara'da olduğunu ve ASELSAN'ı satın almak istediğini yazmıştı. Haberi Türk kaynaklara dayandıran Bloomberg, BAE'nin lideri Şeyh Muhammed bin Zayid El-Nahyan'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinden iki hafta sonra bu görüşmenin gerçekleştiğini öne sürmüştü.

MUHALEFETTEN TEPKİ
Bu haberin ardından ASELSAN'ın satışıyla ilgili iddialara muhalefet partileri CHP ve İYİ Parti'den tepki gelmişti. İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Twitter hesabından iddialara tepki göstererek, "Türkiye'nin en stratejik milli güvenlik kurumlarından biri olan ASELSAN'ı BAE'ye satmak için sunum yaptırmışlar. Bu tarihimizin en büyük ihanetlerinden biri olur. Sessiz kalanlar bu günaha ortak olurlar. Alanlar da rahatsız olurlar. Alyanslarımızı alın bunu yapmayın!" demişti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise, "ASELSAN'ı, ROKETSAN'ı ya da HAVELSAN'ı satmayı aklınızın ucundan geçirmeyin. Yıllara dayanan birikimimizi ekonomide "yeni bir şeyler" deniyorsunuz ve ülkeyi uçurumun eşiğine getirdiniz diye satamazsınız." Hatalarınızı gelecek kuşaklara yüklemenize izin vermeyeceğiz!" tepkisini göstermişti.

ASELSAN'DAN RESMİ AÇIKLAMA GELDİ
ASELSAN ise iddiaları yalanlayarak "Şirketimiz hakkındaki bu iddiaların hiçbir gerçeklik payı taşımadığını belirtmek isteriz" dedi.

ASELSAN'dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
"Bazı basın yayın organlarında, ASELSAN'ımız ile ilgili kaynağı belli olmayan iddialar dile getirilmektedir. Halkımızın bağışları ile kurulmuş, çoğunluk hissesine Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının sahip olduğu Şirketimiz hakkındaki bu iddiaların hiçbir gerçeklik payı taşımadığını belirtmek isteriz. Halkımızın gurur kaynağı ASELSAN hakkındaki gerçek dışı iddialara ve bu iddiaları kaynak göstererek yapılan haber ve paylaşımlara karşı tüm hukuki haklarımız saklıdır."


YORUMLAR

  • 0 Yorum